Nasuprot radikalizaciji i polarizaciji stavova u Bosni i Hercegovini i regiji o dešavanjima u Srebrenici 1995. godine, te svakodnevnom poricanju genocida u javnom prostoru, FAMA Metodologija daje svoj doprinos činjenicama baziranim na dokazima, svjedočenjima, izvještajima i presudama ratnim zločincima i prezentira projekat "Modul: Prijenos znanja - Srebrenica - 6.-19. juli 1995.".
FAMA Metodologija usmjerava fokus na hronološki prikaz dešavanja u i oko Srebrenice u periodu od 6. do 19. jula 1995. godine. Ovaj edukacijski modul se zasniva na videodokumentarnoj animaciji (2010.) i Javnom času "Mapiranje genocida i postgenocidno društvo" (2015.).
FAMA Metodologija je neprofitno udruženje sa sjedištem u Sarajevu, osnovano 2014. godine, s listom realiziranih međunarodno priznatih projekata, počevši od 1990. godine, pod zajedničkim nazivom FAMA Kolekcija.
Arhivi FAMA Kolekcije predstavljaju primjer novog pristupa bilježenju činjenica i mapiranju uzroka i posljedica historijskih događaja. Kao takva, ova metoda nudi multimedijsku platformu za angažiranost temeljenu na dokazima, za kreativan prijenos znanja i regionalni dijalog, saopćeno je iz Udruženja FAMA Metodologija.