Sviđa li vam se?

Fantastične ideje za preuređenje omiljene šetnice: Pogledajte kako bi mogao izgledati ulaz na Vilsonovo šetalište

Sve navedene prijedloge prethodno treba odobriti Zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa KS kako bi se krenulo u njihovu realizaciju. Pišite nam kako vam se sviđaju prijedlozi

Iako se Vilsonovo šetalište prostire duž dvije sarajevske općine: Centar i Novo Sarajevo, Općina Novo Sarajevo izradila je i predložila programske smjernice za preuređenje Vilsa koje izlazi i izvan obuhvata ove općine.

U smjernicama se navode, između ostalog, i prijedlozi za redefinisanje ulaza na Vilsonovo šetalište, naročito u zoni mosta Suade i Olge, a na sljedeći način:

Zbog nedostatka drveća i hladovine, predvidjeti organsku konzolnu nadstrešnicu, koja se prožima od mosta do travnate površine. Pri kraju, uz travnatu površinu predvidjeti prodajni kiosk, koji je dizajnom adaptiran i čini cjelinu sa organskom nadstrešnicom.

Postojeći zidić/ograda rijeke bi se mogao transformirati u dugačku klupu ispod nadstrešnice, a naslon osmisliti u vidu tipografije sa natpisom: "VILSONOVO ŠETALIŠTE", koja će se prelijevati od naslona do sjedišta.

Zatim predvidjeti noćno osvjetljenje nadstrešnice i klupe, predlažu iz Općine Novo Sarajevo.

Redefinisanje ulaza na Vils (Slika 1.)

U dijelu ispred kioska predvidjeti informativno-interpretativno-interaktivni element koji ima za cilj da ispriča priču o historijskim vrijednostima Vilsonovog šetališta (promjena naziva kroz vrijeme, osnivanje Vilsonovog šetališta, vrste drveća…).

Također, s druge strane ulice, velika travnata površina sa pogledom na ratom oštećenu fasadu daje negativan vizuelni impact Vilsonovom. Preporuka je da se posadi red drveća i grmlja uz objekat, kako bi se sakrila fasada i stvorila intima stanarima koji žive u objektu.

U centralnom dijelu travnjaka postaviti urbanu skulpturu, koja će biti prepoznatljiva za Vilsonovo šetalište. Napraviti masku za vanjski ormarić od drveta.

Dalje se predlaže predviđanje landarta na 0. transverzali između objekta SCC-a i Vilsonovog šetališta, sa stilizovanim ucrtanim krošnjama drveća po trotoarima, s ciljem "navigiranja" korisnika ka šetalištu.

Sve to bi predstavljalo uvodnu sekvencu prema šetalištu.

Zatim osmisliti Landart na temu povezivanja Vilsonovog šetališta na pješačkom prelazu na 2. i 3. transverzali (križanje sa ulicama Hamdije Čemerlića i Topal Osman paše). Cilj landarta je da pošalje poruku povezivanja i kontinuiteta Vilsonovog šetališta.

Nadalje je potrebno predvidjeti pješački prelaz na šetalištu, između objekata Švicarske ambasade i kafane Aquarius, a zbog učestale prakse prelaska pješaka koji dolaze iz pravca tramvajske stanice Kampus. Pješački prelaz bi, ukoliko bude dozvoljeno, mogao imati elemente landarta.

Kroz privatno-javno partnerstvo podžati implementaciju projekta uređenja južnog botaničkog vtra Zemaljskog muzeja. Preporuka je da se u sklopu predloženog projekta izradi posebno projekat interpretacije sa temom prirode i vodenog ekosistema, a u cilju edukacije djece.

lnterpretativni elementi bi trebali biti interaktivni, buditi radoznalost kod djece, te ih pokretati i da ujedno otkrivaju informacije na njima.

Južni vrt Zemaljskog muzeja

Podržati implementaciju i originalnu ideju parka skulptura u sklopu projekta vanjskog uređenja Muzeja savremene umjetnosti Ars Aevi.

Kroz privatno javno partnerstvo izraditi projekat privremenih intervencija i to na sljedećim parcelama:

  • Parceli ispred lmportane centra, a između Turske ambasade i zgrade UN-a (do usvajanja Regulacionog plana Kvadrat C);
  • Parceli ispred objekata Ziraat banke, gdje je smještena Zimska čarolija.

Prijedlog potencijalnih intervencija je:

  • Uspostava sportskog multifunkcionalnog igrališta za košarku, odbojku, tenis i mali nogomet;
  • Kreiranje "parka empatije" kroz niskobudžetni i participativni urbanizam, koji ima za cilj prvenstveno aktivaciju lokalnog stanovništva (naročito djece iz škola), te edukaciju o ekološkim vrijednostima i izazovima koje imaju današnje generacije;
  • Preporuka je da se predvidi niskobudžetni mobilijar, koji može biti dizajniran od strane studenata Arhitektonskog fakulteta, a implementiran od strane učenika iz Srednje škole za okoliš i drvni dizajn;
Mobilijar
  • Predvidjeti "urbane vrtove" i sadnju vegetacije u kojoj bi participirala djeca iz okolnih škola (u blizini šetališta postoje 4 osnovne škole, 2 srednje škole i 1 fakultet) u saradnji sa studentima i profesorima sa Šumarskog fakulteta i Poljoprivrednog fakulteta;
Participativni urbanizam
  • Predvidjeti hotele za insekte, kućice za ptice, te prateće interpretativne elemente koji bi ispričali priče o pticama i insektima.