Najviši američki i britanski zvaničnici za provođenje zakona sastali su se u srijedu s privatnim poslovnim i akademskim liderima kako bi skrenuli pažnju na, kako su rekli, ozbiljnu sigurnosnu i ekonomsku prijetnju koju predstavlja Kina, koja nastoji 'ukrasti njihovu intelektualnu svojinu i uticati na politiku u zapadnim zemljama', piše CNN.
Direktor FBI-ja Christopher Wray i generalni direktor MI5 Ken McCallum održali su sastanak u Londonu kako bi pojačali zajednički rad dvije sigurnosne agencije na osujećenju, kako su rekli, najozbiljnijeg izazova špijunaže i hakovanja od strane kineske vlade.
Osim krađe tehnologije, Kina sada također poduzima korake kako bi zaštitila svoju ekonomiju od bilo kakvih budućih sankcija ako pokuša silom da preuzme Tajvan, izvlačeći pouke iz napora Zapada da kazni Rusiju za njenu invaziju na Ukrajinu, rekao je Wray.
"Vidjeli smo kako Kina traži načine da izoluje svoju ekonomiju od potencijalnih sankcija, pokušavajući da se ublaži od štete ako učini bilo šta da navuče bijes međunarodne zajednice", rekao je Wray. "U našem svijetu takvo ponašanje nazivamo tragom."
On je citirao nedavne procjene studije Univerziteta Yale da su zapadne kompanije izgubile 59 milijardi dolara kao rezultat rata Rusije i Ukrajine.
"I ako Kina napadne Tajvan", rekao je Wray, "mogli bismo ponovo vidjeti istu stvar, u mnogo većoj mjeri."
McCallum je skrenuo pažnju na činjenicu da je događaj u srijedu bio prvi put da su čelnici FBI-a i MI5 održali zajednički javni događaj. Dvije agencije imaju bliske veze, sa službenicima MI5 koji rade u FBI-u i agentima FBI-a u MI5.
Biznis i univerziteti su decenijama tražili pristup rastućem kineskom tržištu kao način da prošire svoje poslovanje. Ali rizik je takođe porastao.
"Rasprostranjena zapadna pretpostavka da bi rastući prosperitet unutar Kine i povećanje povezanosti sa Zapadom automatski dovelo do veće političke slobode pokazala se potpuno pogrešnom", rekao je McCallum. "Ali, Komunistička partija Kine je zainteresirana za naše demokratske, medijske i pravne sisteme. Ne da ih oponaša, nažalost, već da ih koristi za svoju korist."
Wray je citirao nedavne istrage FBI-a o aktivnostima kineske obavještajne službe, uključujući pokušaj da se cilja na kandidata američkog kongresa u New Yorku zbog povezanosti s protestima na Trgu Tiananmen 1989. koje je slomila kineska vojska. On je rekao da je FBI takođe uhvatio ljude koji rade za kineske kompanije pokušavajući da prekopaju polja u ruralnim oblastima SAD kako bi pokušali da dobiju pristup genetski modifikovanom sjemenu.
McCallum je rekao da MI-5 sada vodi sedam puta više istraga nego 2018. u vezi s kineskim aktivnostima u Velikoj Britaniji.