Dan prije juriša pristalica američkog predsjednika na odlasku Donalda Trumpa na zgradu Kongresa u kojem je pet osoba izgubilo život, područni ured FBI-a u saveznoj državi Virginiji izdao je interno upozorenje u kojem stoji da ekstremisti planiraju doći u glavni grad SAD-a Washington kako bi tamo sijali nasilje i započeli "rat", piše The Washington Post.
Post tvrdi da je pregledao spomenuti dokument te da on pobija tvrdnju višeg dužnosnika koji je prethodno rekao da FBI nije znao da iko od učesnika prošlosedmičnog Trumpovog skupa planira raditi probleme. Ta tvrdnja je u javnosti od početka dočekana kao nevjerovatna, s obzirom na to da je čitav niz učesnika nereda sedmicama najavljivao haos u javnim objavama na društvenim mrežama, o čemu su javljali i mediji.
U izvještaju koji je dan prije juriša na Kongres odobren za internu objavu stoji da određeni pojedinci kuju opasne planove, dijele kartu na koju su ucrtani tuneli ispod zgrade Kongresa i dogovaraju susrete mogućih urotnika u saveznim državama Kentuckyju, Pennsylvaniji, Massachusettsu i Južnoj Karolini te zajednički odlazak u Washington.
"Zaključno 5. januarom 2021. godine, područni ured FBI-ja u Norfolku u Virginiji zaprimio je informacije koje sugeriraju da će se 6. januar +a u Washington D.C.-u početi pozivati na nasilje te da će ono biti odgovor na 'nezakonite lockdowne', stoji u dokumentu. "Na internetu se na jednom forumu raspravljalo o pozivima na nasilje i tamo je pisalo: 'Budite spremni na borbu. Kongres mora čuti lom stakla, rušenje vrata i prolijevanje krvi njihovih vojnika-robova iz redova pokreta BLM i Pantife. Budite nasilni. Prestanite ovo zvati skupom ili protestom. Idite tamo spremni za rat. Ili ćemo dobiti svoga predsjednika ili ćemo umrijeti. NIKAKO DRUKČIJE nećemo ostvariti taj cilj.
Kratica "BLM" gotovo se sigurno odnosi na pokret Black Lives Matter (Crni životi su važni) dok je "Pantifa" uvredljiv izraz za Antifu, heterogenu antifašističku grupaciju s krajnje ljevice, koji je nastao spajanjem izraza Antifa i "panties", engleskog izraza za žensko donje rublje, pojašnjava Washington Post.
Uprkos tome što se radi o poprilično nedvosmislenim pozivima na nasilje, nepoznati autor izvještaja izrazio je bojazan da FBI možda krši prava tih pojedinaca na slobodu izražavanja.
Interno upozorenje područnog ureda FBI-ja koje se, prema svemu sudeći, ignoriralo, a koje je prethodilo nasilnom zauzimanju zgrade Kongresa u režiji Trumpovih pristalica, pokazatelj je da je obavještajna zajednica u ovom slučaju poprilično zakazala. Jedan uposlenik snaga reda i sigurnosti koji je želio ostati anoniman rekao je za The Washington Post da on smatra da nije zakazala sama obavještajna zajednica, već da su zakazali oni koji su na temelju tih podataka trebali nešto poduzeti.
Uposlenik FBI-ja upoznat sa sadržajem internog upozorenja rekao je da je ured u Norfolku izvještaj o ranije citiranom razgovoru na internetskom forumu u kojem se pozivalo na nasilje sastavio unutar 45 minuta od otkrića tog razgovora te da je isti podijelio s drugim uposlenicima FBI-ja. Ne zna se koliko je drugih agencija za provedbu zakona dobilo dopis, međutim njegov je sadržaj svakako stigao do djelatnika FBI-jevog ureda u Washingtonu, i to dan prije napada na Kongres. On je rekao da dopis sadržava neobrađene obavještajne podatke, da FBI nije znao identitete osoba koje su na tu temu raspravljale na tom forumu.
FBI se već danima suočava s pitanjima o osjetljivosti na internetski diskurs poput spomenutog te o svojoj pripremljenosti za nasilne izgrede koji su, prema svemu sudeći, bili intencija učesnika Trumpova skupa koji im je prethodio. Druge se agencije koje su zadužene za provedbu zakona također suočavaju s istim pitanjima.
U navedenom dokumentu stoji da on predstavlja mišljenje uposlednika ureda FBI-ja u Norfolku, da se ne smije dijeliti izvan kruga ljudi koji su zaduženi za provedbu zakona, da nije riječ o "konačnim i evaluiranim podacima" te da se agencije za provedbu zakona pozivaju da ne djeluju na temelju internog upozorenja bez da su prije toga konzultirali FBI.
Više je pripadnika snaga reda i sigurnosti reklo da su se u FBI-ju i drugim agencijama nakon izgreda u i oko Kongresa vodile teške rasprave o rasi i terorizmu, ali i o tome jesu li istražitelji pravilno interpretirali ozbiljnost situacije budući da su konzervativni bijelci, koji su iznimno lojalni predsjedniku Trumpu, činili premoćnu većinu okupljenih na njegovom skupu koji je prethodio jurišu na parlament.
"Pojedinci i organizacije koji se pojavljuju u ovom izvještaju upustili su se u aktivnosti koje štiti prvi amandman Ustava SAD-a, stoji u internom izvještaju. "Uvrštavanje istih u izvještaj nema za namjeru vezivanje zaštićenih aktivnosti s kriminalitetom te prijetnjama nacionalnoj sigurnosti, a ni ne sugerira da te zaštićene aktivnosti krše federalne zakone".
Izvještaj, međutim, tu ne staje.
"Temeljem poznatih informacija i konkretnih promatranja historijskih događaja, moguće je da bi ta zaštićena aktivnost mogla dovesti do nasilnih reakcija prema pojedincima u pitanju ili drugima, a sve u svrhu odmazde ili sprečavanja da se uopće odvija zaštićena aktivnost. U slučaju da ne bude nasilja, politika FBI-ja i federalni zakon nalažu da se više ne bilježe instance zaštićene aktivnosti".
U izvještaju stoji da je jedna osoba tokom rasprave rekla da se "BLM" i "Antifu" ima ostaviti "mrtvima na ulici" ako postanu nasilni, a da je druga rekla da je potrebno organizirati ljude koji će "onima na fronti" dostavljati potrepštine, koji će povrijeđenima pružati ljekarsku pomoć te koji će evakuirati sve koji neće učestvovati u sukobima.
Voditelj FBI-jevog ureda u Washingtonu prošlog je petka rekao novinarima da "nije bilo naznake" da će se na dan Trumpovog skupa dogoditi išta što nije zaštićeno prvim amandmanom Ustava SAD-a. FBI je kasnije izdao saopćenje u kojem je naveo da ne komentira "pojedine obavještajne proizvode", ali je dodao da područni uredi lokalnim policijskim upravama daju informacije koje mogu pomoći pri održavanju mira u tim gradovima i zajednicama.
FBI nije precizirao ko je vidio interni izvještaj koji je distribuiran prije napada na Kongres te je li se temeljem njegova sadržaja išta poduzelo.
The Washington Post piše da je FBI u sedmicama uoči Trumpova skupa odbacivao sugestije da bi taj miting Trumpovih pristalica koji su ljuti zbog planirane potvrde rezultata predsjedničkih izbora u Kongresu mogao biti sigurnosna prijetnja poput protesta do kojih je došlo nakon smrti Afroamerikanca Georgea Floyda. Navodno su snage reda i sigurnosti htjele izbjeći sukobe policije i građana koji su obilježili 2020. godinu u Americi. Neki policijski dužnosnici čak su bili rekli da su Trumpovi pristalice većinom nenasilni galamdžije.
NBC je u nedjelju izvijestio da su agenti FBI-ja u sedmicama uoči Trumpovog skupa obišli osumnjičene ekstremiste ne bi li doznali planiraju li neke nasilne izgrede. Službenicima zaposlenima u Kongresu njihovi su nadređeni rekli da na dan Trumpovog skupa ne dolaze na posao jer je bilo naznaka da će stepen rizika taj dan biti veći nego što je bio prilikom prethodnih protesta u gradu. Specijalna policija koja patrolira u i oko Kongresa toga dana nije izdala nikakva dodatna upozorenja niti je pripremila ikakve mjere koje se inače poduzimaju kada se u Kongresu događa nešto značajnije.
Trenutno traju akcije hapšenja sudionika juriša na Kongres, a na internetu se već sada ozbiljno priča o mogućim novim nasilnim sukobima do kojih bi moglo doći u nedjelju 17. januara te na dan inauguracije Joea Bidena 20. januara.
FBI je nedavno izdao dopis u kojem stoji da je moguće da će se nasilni oružani protesti u danima uoči Bidenove inauguracije održati u svim glavnim gradovima svih saveznih država i u Washington D.C.-u. FBI, međutim, nije želio komentirati sadržaj tog dopisa, ali su rekli da su "fokusirani na identificiranje, istraživanje i ometanje pojedinaca koji sudjeluju ili potiču ilegalne aktivnosti".