FBI kaže da istražuje curenje dva visoko povjerljiva obavještajna dokumenta koji opisuju izraelske pripreme za osvetnički napad na Iran.
Dokumenti su navodno prošle sedmice kružili Telegramom.
Glasnogovornik Bijele kuće John Kirby rekao je da nije utvrđeno je li otkriće bilo hakiranje ili curenje te da Joe Biden pozorno prati rezultate istrage.
Biden je zabrinut
"Nismo baš sigurni kako su se ti dokumenti našli u javnoj domeni", rekao je novinarima.
"Predsjednik je i dalje duboko zabrinut zbog bilo kakvog curenja povjerljivih informacija u javnu domenu. To se ne bi trebalo dogoditi i neprihvatljivo je kada se dogodi.", piše Sky News.
Očekuje se da će Izrael odgovoriti na napad balističkim projektilima koji je Iran pokrenuo protiv njega početkom oktobra.
Iran je ispalio gotovo 200 raketa na Izrael kao odgovor na ubistva vođe Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu i vođe Hezbollaha Hassana Nasrallaha u Bejrutu.
Vojni analitičari kažu da izraz korišten u naslovima izgleda vjerodostojno i da je u skladu sa sličnim povjerljivim dokumentima otkrivenim u prošlosti.
Pod naslovom "Strogo povjerljivo", oni uključuju akronim "FGI", što znači "obavještajna služba strane vlade".
Čini se da su dokumenti proslijeđeni obavještajnim agencijama u savezu Five Eyes, pet zapadnih zemalja koje redovno razmjenjuju obavještajne podatke, a to su SAD, Velika Britanija, Kanada, Australija i Novi Zeland.
Upadljivo je da u ovim dokumentima nema spominjanja ciljeva koje Izrael namjerava pogoditi u Iranu ili kada.
SAD se protivi namjerama Izraela
SAD nije skrivao svoje protivljenje gađanju iranskih nuklearnih istraživačkih objekata ili njegovih naftnih postrojenja.
To ostavlja vojne baze, najvjerovatnije one koje pripadaju Iranskoj revolucionarnoj gardi (IRGC) i njoj pridruženoj miliciji Basij jer se ove dvije institucije smatraju okosnicom Islamske Republike, projicirajući svoj vojni doseg u inozemstvu i potiskujući narodne prosvjede kod kuće.
Što se tiče vremena, mnogi su očekivali da je Izrael do sada izvršio svoju obećanu odmazdu. Ali još u aprila, Iran je čekao 12 dana prije nego što je uzvratio na Izrael baražnom paljbom od 300 dronova i projektila nakon što je izraelski zračni napad pogodio njegove diplomatske zgrade u Damasku, ubivši nekoliko viših zapovjednika IRGC-a.
Dio trenutnog kašnjenja u odgovoru Izraela vjerovatno je posljedica zabrinutosti SAD-a zbog eskalacije s manje od mjesec dana prije američkih predsjedničkih izbora.