ko je ona

FBI traži kraljicu kripta, daju nagradu od 5 miliona dolara. ‘Putuje s tjelohraniteljima, možda je operirala lice’

FBI traži Ruju Ignatovu (43) te nudi nagradu od 5 miliona dolara za njen pronalazak. Ignatova, poznata i kao "kraljica kripta", rođena je u Bugarskoj te se nalazi na popisu najtraženijih osoba FBI-ja od 2022. godine zbog pranja novca i prevare. Inače, Ignatova ima njemačko državljanstvo.

Optužena je da je prevarila ulagače za 4 milijarde dolara prodajom lažne kriptovalute pod nazivom OneCoin. Istoimena firma osnovana je 2014. u Sofiji.

FBI je prethodno nudio nagradu od 100.000 dolara

FBI, koji je OneCoin nazvao "jednom od najvećih globalnih prijevara u historiji", prethodno je ponudilo nagradu od 100.000 dolara za hvatanje Ignatove. Međutim, taj iznos je povećan na 5 miliona dolara, piše Sky News.

"Vjeruje se da Ignatova putuje s naoružanim čuvarima i/ili saradnicima. Ignatova je možda imala plastičnu operaciju ili je na neki drugi način promijenila svoj izgled", stoji na FBI-jevom posteru preko kojeg ju traži.

Glavni bugarski tužitelj rekao je jučer da će podići optužnicu protiv Ignatove, koja je nestala krajem 2017.

"I ona će biti optužena u odsutnosti u našoj zemlji, čime će se pokrenuti postupak za oduzimanje nezakonito stečene imovine”, rekao je.

FBI vjeruje da bi Ignatova mogla koristiti njemačku putovnicu za putovanje u zemlje poput Ujedinjenih Arapskih Emirata, Rusije, Grčke i istočne Evrope.

Posljednje poznato kretanje Ignatove bilo je let Ryanaira iz Sofije za Atenu 25. oktobra 2017. Tužitelji tvrde da je Ignatova pobjegla nakon što je ozvučila stan svojeg dečka iz SAD-a, nakon što je saznala da on sarađuje s FBI-jem.

FBI vjeruje da je pobjegla s ogromnom količinom gotovine

Kad ju je dodao na popis najtraženijih, FBI je rekao kako vjeruje da je Ignatova pobjegla s ogromnom količinom gotovine, dovoljnom da "kupi mnogo prijatelja".

Također se nagađalo da je možda ubijena po nalogu bugarske mafije. Suosnivač OneCoina, Karl Sebastian Greenwood, prošle je godine osuđen na 20 godina zatvora u SAD-u i dužan je vratiti 300 miliona dolara.

Lažna kriptovaluta zaradila je goleme iznose koristeći se modelom piramidalne sheme koja je nudila provizije članovima kako bi privukli druge da se uključe.