Je li samo čekao (još jedan) razlog, u ovom slučaju usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici, koja je izglasana u Generalnoj skupštini UN-a, pa da povuče staru temu o otcjepljenju RS ili je u pitanju neka druga predstava u režiji predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika, najavio je da je Vlada RS donijela odluku da će Federaciji BiH uputiti sporazum o mirnom razdruživanju, jer, po njegovim riječima, "RS ne može da prihvati da bude genocidan narod".
Na ove Dodikove izjave promptno je reagirala i Ambasada SAD-a u BiH poručivši da razdruživanje znači secesiju, da je to je opasno, neodgovorno, antidejtonsko djelovanje koje izlaže riziku teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter BiH. A to su ključni interesi SAD-a.
"RS može postojati samo unutar BiH. Secesija ili 'razdruživanje' RS ne znači nezavisnost RS niti kraj BiH, nego znači kraj RS", jasno su poručili predsjedniku RS.
Nebulozne izjave
Da je to još jedna u nizu Dodikovih nebuloznih izjava, smatra Mirsad Zaimović, zastupnik SDA u federalnom Parlamentu.
"Da li za potrebe glasača u RS ili još jedan test za javnost u BiH, okruženju i svijetu kako će svijet reagirati? Raduje vrlo jasna i oštra reakcija američke ambasade koja kaže da svaki takav korak vodi RS u nestanak, odnosno ukidanje RS", kazat će Zaimović za Raport.
Mišljenja je da Dodik pravi izlaznu strategiju iz pompe koju je napravio pred usvajanje rezolucije.
"Naravno, ovo je vezano i za njegovu vlastitu sudbinu, odnosno ono što mu se događa pred Sudom BiH, suđenje...", reći će Zaimović.
U slučaju da nemoguće ipak postane moguće i taj se sporazum nađe u federalnom Parlamentu, ističe da nikome normalnom ili bilo kojem patrioti u BiH ne pada na pamet da nešto takvo prihvati.
"Naravno, tu će, prije svega, posla imati predstavnici Trojke da nam dokažu da se promijenio", smatra Zaimović i dodaje da u ovom trenutku svi moramo biti ozbiljni i svi na istoj strani kad je u pitanju očuvanje BiH.
Ništa mimo onoga što je rekao američki ambasador, pa kako god ovi iz opozicije to tumačili, ne treba govoriti, smatra Dragan Mioković, zastupnik Naše stranke u federalnom Parlamentu, odnosno da ako Dodik najavu i pokuša provesti, jedini rezultat bio bi samoukinuće RS.
"Eventualno razmatranje takve gluposti na federalno Parlamentu ne zaslužuje bilo kakav komentar", kazat će Mioković za Raport.
Dodaje da je razdruživanje apsolutno negacija pravnog, jer to nije pravni termin.
"Razdruživanje ili to o čemu govori Dodik, to bi bila secesija. To je, ne daj Bože, rat. A Dodik, RS i Srbija, šta god pričali, ono niti imaju kapacitet, niti hrabrost niti snagu za takvo što. S druge strane, niko ovdje nije naivan da bude neoprezan. Nadam se da je to samo još jedna od bravura Milorada Dodika koji od svojih problema više ne zna šta će", reći će Mioković.
Kaže da potpuno razumije iritaciju, strah javnosti, ali da su to gluposti.
"Prvo, problem je što nema para u RS, drugo, problem je što nema kud i samo zato je opasan", smatra sagovornik Raporta.
Admir Čavalić, federalni zastupnik iz Stranke za BiH, smatra da jedna takva inicijativa i ne može doći pred Parlament.
"Kad posmatramo ustavnopravno BiH, ne može ni doći na sto, ne mogu entiteti pregovarati o razdruživanju, jer jednostavno to tako nije ustrojeno u BiH, posmatrano od Dejtona naovamo", kaže Čavalić za Raport.
Smatra da su ovo Dodikove taktičke igre nakon usvajanja rezolucije, čije smo usvajanje očekivali.
Dodikove karte
"Sada očekujem da će Dodik, barem do izbora, igrati na određene karte, vidjet ćemo kakve će biti reakcije s naše strane. Trebalo bi čuvati podršku međunarodne zajednice, svakako pravno integritet države, mir i slično", govori sagovornik Raporta.
Misli da Dodik igra staru igru da pokušava da kroz neke izvedbe da ostvari više u pregovorima, da neku poruku iskomunicira i slično.
"S druge strane, ono što se u realnosti dešava, dakle, od nemogućnosti isplata plaća, vidjeli smo ono što je bilo prije nekoliko mjeseci, dakle skandal koji se i dalje vodi, barem će se voditi na državnom nivou do smanjivanja mogućnosti zaduživanja za RS i brojnih problema, pa čak potencijalno do mogućnosti da neke banke dobiju signale da ubuduće ne učestvuju na aukcijama za vrijednosne papire. To bi tek bio pravi, konkretni korak u smislu daljih sankcija za Dodika", ističe Čavalić i dodaje da ono što, nažalost, nije dobro jeste da sudbinu tih sankcija dijele građani koji žive u RS, da su to građani BiH "i nadam se da će čim prije osuditi ovakve politike".
Da najavljeni sporazum nema šansu od najave do realizacije, odnosno do Federacije, slaže se i federalni zastupnik SDP-a Belmin Zukan.
"Ne vjerujem da će takvo što uopće doći na Parlament, jer je bilo kakvo razdruživanje, ili secesija RS, apsolutno besmisleno. Ne vjerujem da postoji iko u Federaciji BiH ko obnaša bilo koju dužnost ko bi to prihvatio", kaže Zukan za Rapoert.
Ističe da je to po ko zna koji put da Milorad Dodik takvo nešto govori, dok istovremeno najavljuje da će u sljedećem mandatu tražiti da mjesto ambasadora BiH u UN-u pripadne strankama iz RS.
"To dovoljno govori o njegovim dugoročnim planovima kada je neki politički angažman u pitanju", govori sagovornik Raporta.
Smatra da je najbolji odgovor na Dodikove najave dala američka ambasada koja je naglasila da bi bilo kakav put u rušenje BiH ili secesiju RS značio isključivo nestajanje RS.
"Tema rezolucije treba da ostane na civiliziranom nivou i ne treba uopće da se upuštamo u prizemne rasprave s Miloradom Dodikom", kazao je Zukan.
Njegov stranački kolega iz federalnog Parlamenta Elvir Karajbić za Raport je bio kratak i jasan:
"Ne samo da je neozbiljno nego je i suludo od Milorada Dodika, tako da nema potrebe da zabavlja svoju javnost, vjerovatno gubi podršku u RS i pokušava na neki način da skrene pažnju jer se suočava s padom popularnosti u RS".