ima i to

Fenomen društvenih mreža: Patite li od kokičarskog mozga?

namirnice kokice

Teško vam je koncentrirati se na jednu temu i stalno vas ometaju pametni telefoni i sl.? Onda vjerovatno patite od mozga kokica. Ovdje ćemo otkriti o čemu se radi.

Danas smo u svakodnevnom životu izloženi velikom broju podražaja. Konstantna konzumacija Instagrama, TikToka i Co. ponekad može biti popriličan izazov za mozak i može dovesti do toga da se otežano koncentriramo i to kraće vrijeme. Ovaj razvoj dovodi do takozvanog mozga kokica.

Kakve veze kokice imaju s mozgom?

Još 2011. godine, istraživač sa Sveučilišta Washington David Levy uveo je pojam "mozak kokica". Pod tim misli na mozak koji je navikao na stalnu upotrebu i brz tempo društvenih medija. Želio je skrenuti pažnju na učinke povećanog multitaskinga i preopterećenosti osjetila na naš mozak i našu koncentraciju. Mozak se u tavi razvija u zrno kukuruza koje mahnito skače kad se zagrije, a zatim se napuše.

Trajanje pažnje je skraćeno

Pretjerano skrolanje i pregledavanje novih objava, lajkanje i dijeljenje oslobađa puno dopamina. Mozak se nagrađuje prilikom skrolanja itd. Međutim, ovaj ciklus lajkanja, listanja i, što je najvažnije, nagrađivanja, može stvoriti ovisnost. S vremenom ovo brzo prebacivanje između zadataka može dovesti do osjećaja mentalnog nemira u mozgu jer mu je teško usredotočiti se na jedan zadatak duže vrijeme.

Istraživanje na UCI-ju pokazalo je da se raspon pažnje smanjio s 2,5 minuta u 2004. na 75 sekundi u 2012. i samo 47 sekundi u 2023. Tokom dužeg vremenskog razdoblja to može negativno utjecati na učenje i pamćenje te postaje teže nositi se s emocijama, upozoravaju stručnjaci.

Dobre vijesti: mozak kokica nije neizlječiv i uz malo vježbe možete ponovno trenirati svoj fokus.

Pripazite na ponašanje na mreži

Pratite koliko vremena provodite na internetu, šta radite dok ga provodite i kako se osjećate dok to radite. Također možete postaviti vremensko ograničenje za aplikacije kao što je Instagram kako se ne biste slučajno ponovno tuširali satima.

Zakažite fiksna vremena bez tehnologije u svom svakodnevnom životu

Svjesno odvojite vrijeme da skrenete pogled s ekrana i odložite telefon. To daje mozgu odmor i omogućuje vam da se usredotočite na stvarni život.

Brisanje aplikacija

Ako je digitalna detoksikacija preteška, može vam pomoći privremeno brisanje aplikacija koje najčešće koristite s telefona.

Meditacija

Meditacija vam može pomoći da se usredotočite i ostanete prisutni, suprotstavljajući se osjećaju rastresenosti povezanom s mozgom kokica.