Prodaja energetskog pića Prime, koji je zaludio tinejdžere širom svijeta, nakon Crne Gore, zabranjena je u Sloveniji, a o tome razmišljaju i hrvatski zvaničnici. Proizvod sa kofeinom je povučen iz prodaje jer je utvrđeno da sadrži nedozvoljen sastojak L-teanin. Sa druge strane, na na bh. tržištu ima ovog soka, a cijena mu je paprena.
Prime je relativno nov brend energetskih pića koji se pojavio početkom 2022. godine, a popularizovan je na društvenim mrežama. Pomoću TikToka i YouTubea postao je senzacija za mlađu populaciju koja posjedovanje ovog soka smatra prestižom. Takvo gledište prešlo je u svojevrsno manično ponašanje jer su zabilježeni slučajevi da su djeca školskog uzrasta prodavala vršnjacima gutljaj ili čak mirisanje ovog napitka jer nije svako mogao da ga priušti.
Kolika je moć internet lobija pokazuju i podaci da je u jednom trenutku vladala nestašica ovih sokova u SAD, Kanadi, Velikoj Britaniji i Evropi, što je brendu donela višemilionsku zaradu od prodaje. Međutim, ima nešto i iznad profita, a to je upravo zdravlje.
U Sloveniji su u opticaju dvije vrste Prime napitaka, odnosno Prime Energy i Prime Hidratation. Provjera i kontrola ovih proizvoda je izvršena na osnovu brojnih prijava građana Slovenije.
Inspekcija Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i zaštitu bilja je utvrdila da ovaj proizvod sa kofeinom sadrži L-teanin koji nije dozvoljen u bezalkoholnim pićima u Evropskoj uniji. Zato je zabranjen, dok je proizvod "Hidratation" i dalje dostupan jer ne sadrži pomenuti sastojak, kao ni kofein.
Inspekcija Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i zaštitu utvrdila da "Prime" sa kofeinom sadrži L-teanin
Inspekcija Uprave za bezbednost hrane, veterinu i zaštitu utvrdila da "Prime" sa kofeinom sadrži L-teanin
Ovaj sastojak je dozvoljen u nekoj hrani i nekim alkoholnim pićima, ali ne i u tipu proizvoda za koji se "Prime" deklariše.
Crna Gora je također tokom septembra zabranila prodaju "Prime" limenki i flašica jer su pokrenuta ispitivanja ovog artikla. Kako je tom prilikom rekao Vladimir Đaković, direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, Prime” se prvi put pojavio na tržištu Crne Gore polovinom septembra ove godine kada je uvezeno ukupno 288 komada energetskog napitka, od oko 395 kilograma.
"S obzirom na to da se radi o znatno većoj količini, Uprava je zadržala i zabranila stavljanje u promet, a proizvode uputila na sveobuhvatna laboratorijska ispitivanja u cilju provjere i utvrđivanja svih parametara bezbjednosti", objasnio je svojevremeno Đaković za RTCG.
Hrvatski ministar zdravlja traži hitnu zabranu
Nakon ovakvog postupka Slovenaca, Sanitarna inspekcija hrvatskog Državnog inspektorata počela je inspekcijski nadzor u vezi sa ovim energetskim pićem.
Vili Beroš, ministar zdravlja Hrvatske, tražio je hitno ograničavanje konzumacije ovog pića za djecu. U Hrvatskoj su, osim pomenutog energetskog pića, sporne su i nikotinske vrećice koje sadrže nikotin u količini i do tri kutije cigareta.
Američki političari pozivaju na istragu "Prime" napitaka
Ukoliko regionalna zabrinutost djeluje nedovoljno, onda će djelovanje političara iz SAD, jedne od matičnih zemalja brenda "Prime", možda pojasniti domet ovog svjetskog fenomena.
24 sedam piše kako je senator Charles Summer pozvao Agenciju za hranu i lijekove da istraži Prime Energy.
"Jedan od najjačih simbola ljeta za djecu nije odjeća ili igračka, već piće. Kupci i roditelji treba da se paze jer postoji ozbiljna zabrinutost za djecu, koja su ciljna grupa", rekao je ovaj demokrata iz New Yorka.
Time je on zapravo ukazao ne samo na problem prodaje "Prime" sokova, već na promjenu svijesti i percepcije vrijednosti kod djece širom svjeta, što je svojevrsna baština digitalnog doba u kojem stasavaju.
Roditelji kupuju djeci opasan sok
Važno je istaći da ovaj sok ne mogu kupiti osobe mlađe od 18. godina, te se na taj način sama kompanija ogradila sa pravne strane. Zato se postavlja pitanje zašto roditelji kupuju djeci ovo energetsko piće?
Jedan od ključnih razloga je nedovoljna informisanost o negativnim efektima po zdravlje djece i sastojcima unutar samog pića. Također, problem nastaje još i kada roditelji ne znaju šta djeca prate na društvenim mrežama i šta je uopšte popularno u njihovom uzrastu.
Mnogi su rekli da su kupili djetetu sok jer je ono reklo da u školi svi imaju, pa su onda "potrčali" da kupe kako se njihovo dijete ne bi osjećalo odbačeno, kao i da su tek kasnije postali svjesni šta su kupili. Pritisak na djecu je veoma jak, a ona nisu sposobna da razluče šta se to njima plasira preko influencera. Zato bi to trebalo objasniti djeci i tinejdžerima.
Posljedice prekomjerene konzumacije
Opštepoznata je činjenica da energetska pića mogu biti štetna po zdravlje. Prvenstveno su namijenjena za podizanje energije, što je zadatak kofeina. Upravo je prevelika količina ovog sastojka problem za "Prime" jer je konzumacija jedne flašicu od 500 ml jednaka konzumiranju šest konzervi gaziranog soka i dvije šoljice kafe. Negativan utjecaj na dječiji organizam je stoga jasan.
Međutim, i odrasli mogu osjetiti posljedice kao što su glavobolja, aritmija, vrtoglavica, neurološki problemi, anksioznost, malaksalost, dezorijentisanost. Dugoročno, prekomjeren unos kofeina može izazvati visok krvni pritisak, što je značajan faktor za nastanak kardiovaskularnih bolesti.
Energetska pića sadrže još i visoke količine šećera, vještačke boje i druge hemijske sastojke za pojačavanje ukusa.
Trebalo bi svakako podvući da umjerena konzumacija ovih napitaka za "dizanje raspoloženja", i uopšte kofeina u bilo kojem obliku, ne predstavlja ozbiljniju opasnost. S tim ciljem je najčešće na samom proizvodu naznačeno da ne treba preporučenu dozu unosa.
Uprkos svim navodima o štetnom utjecaju ovog energetskog pića, koje se zvanično određuje kao sportsko piće, kompanija "Prime" je za godinu dana postojanja sklopila partnerstva sa brojnim sportskim klubovima. U februaru ove godine promovisan je u reklami za "Super Bowl" - jedan od najvećih događaja u svijetu sporta.