Turski ministar vanjskih poslova nada se da će postići napredak u poboljšanju teških veza Ankare s Evropskom unijom u četvrtak kada bude prisustvovao sastanku ministara EU u Bruxellesu prvi put nakon pet godina, saopćio je izvor iz njegovog ministarstva.
Dvije decenije stara nastojanja Turske da se pridruži bloku zamrznuta su zbog zabrinutosti EU zbog stanja ljudskih prava uz političke sporove u istočnom Mediteranu i oko Kipra.
Istovremeno, blok zavisi o pomoći Turske, članice NATO-a, posebno u pitanjima migracija.
Napetosti u 2019. između Grčke i Turske, članice EU, dovele su do toga da Bruxelles zaprijeti sankcijama Ankari i prekine neke kanale za dijalog. Veze su se poboljšale od 2021., uz ponovni početak razgovora na visokom nivou.
Ankara smatra poziv EU ministru vanjskih poslova Hakanu Fidanu kao pokušaj traženja dijaloga, kazao je izvor iz ministarstva vanjskih poslova.
Dublje veze, uz razumijevanje da je Turska zemlja kandidat, koristile bi objema stranama, dodali su.
Fidan će prenijeti očekivanja Turske da se "mora pokazati potrebna volja i poduzeti konkretni koraci" za jačanje veza, rekao je izvor.
Sastanak će uključivati rasprave o vizama kao i modernizaciji carinske unije EU-Turska, dodao je izvor.
Ankara već mjesecima poziva na početak ovih pregovora, ali je postignut mali napredak.
Fidan će održati odvojene razgovore s visokim predstavnikom EU za vanjsku politiku Josepom Borrellom i komesarom bloka za proširenje Oliverom Varhelyjem, kao i sa svojim grčkim, španskim, belgijskim i slovačkim kolegama, saopćio je izvor.
Ukrajina, napetosti na Bliskom istoku, južni Kavkaz i druge teme također su bile na dnevnom redu, kazao je izvor.
Posjeta dolazi u jeku ponovljenih kritika koje Ankara upućuje zapadnim saveznicima zbog, kako ih naziva, bezuvjetne podrške Izraelu u ratu s palestinskom grupom Hamas u Gazi, prenosi Reuters.