Objavljen je dugo iščekivan izvještaj Fife o nasljeđu Svjetskog prvenstva u Kataru, ali tek nakon što je ta organizacija odbacila njegovu ključnu preporuku.
Fifin pododbor za ljudska prava i društvenu odgovornost utvrdio je da svjetsko tijelo igre "ima odgovornost" pružiti financijske lijekove radnicima koji su pretrpjeli gubitak kao rezultat zaposlenja na Svjetskom prvenstvu 2022. Njegov izvještaj tvrdi da bi Fifa trebala koristiti svoj fond za ostavštinu Katara za te radnike. Međutim, dva dana prije objave izvještaja, Fifa je objavila da će se fond od 50 miliona dolara umjesto toga koristiti za međunarodne razvojne projekte.
Fifine obaveze
Potkomisija je u martu prošle godine dobila zadatak ispitati Fifine obaveze koje proizlaze iz turnira i njegov utjecaj na radnike koji su pretrpjeli štetu. Izvještaj e je podneseno prošlog prosinca, ali se razumije da je unutarnji otpor značio da je izašlo tek 11 mjeseci kasnije, u petak u ponoć po srednjoeuropskom vremenu, piše Guardian.
Izvještaj sadrži neovisnu procjenu konzultantske tvrtke za ljudska prava Human Level. Priznaje niz mjera koje je Fifa poduzela s katarskim vlastima kako bi poboljšala uvjete, ali "određeni broj ozbiljnih utjecaja na ljudska prava u konačnici se dogodio u Kataru od 2010. do 2022. za brojne radnike povezane sa Svjetskim prvenstvom 2022." i da je "vjerodostojan može se iznijeti argument da je Fifa pridonijela nekim utjecajima."
Publikaciju je pozdravila Lise Klaveness, predsjednica norveškog nogometnog saveza, čijim je podnošenjem na kongresu Fife 2023. godine pokrenuto izvještaj. “Vrlo je važno da je objavljeno”, rekla je. “Stvarno želim to proslaviti, iako je bila godina rada da se to izvede. Želim čestitati Michaelu Llamasu koji vodi ovaj odbor i također Dominiqueu Blancu iz švicarskog saveza koji je vodio Uefin rad na ovome."
Fifa je potpisala vodeća načela Ujedinjenih naroda o poslovanju i ljudskim pravima, prema kojima su tvrtke odgovorne za učinak njihova rada, dok njezin članak 6 kaže: "Fifa se obvezuje osigurati ili surađivati u sanaciji tamo gdje je uzrokovala ili pridonio štetnim utjecajima na ljudska prava." Klaveness je rekao da će izvještaj pododbora dovesti do boljeg razumijevanja tih obveza ljudskih prava.
"Postavlja neki okvir za što je Fifa odgovorna, a za što nije. Ovo je jako važno”, rekla je. “Ona zapravo radi analizu kategorizacija radnika i područja gdje Fifa ima odgovornost. Također govori nešto o tome zašto je Fifa odgovorna i pripaja to članku 6. Važno je da te odgovornosti nisu samo [rezultat] političkog pritiska ili pritiska medija, to je zapravo unutar statuta Fife i treba ga provesti. Ti se okviri sada mogu koristiti ako se svi za to borimo i radimo za to u budućnosti."
50 miliona u igri
Fond od 50 miliona dolara potrošit će se sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom, Svjetskom trgovinskom organizacijom i UN-ovom agencijom za izbjeglice UNHCR. Ovo je, rekao je Klaveness, "vrlo pozitivno, ali ni na koji način nije zamjena za lijek koji je istaknut u ovom izvješću. Nije nužno važno kako se sredstva isporučuju, već da se to čini pravodobno, učinkovito i smisleno."
Glasnogovornik Fife rekao je: "Svi izvještaji i preporuke razmatrani su tokom sveobuhvatnog pregleda od strane Fifine administracije i relevantnih tijela. Iako se sve preporuke nisu mogle ispuniti, praktični i utjecajni elementi su zadržani. Treba napomenuti da studija nije konkretno predstavljala pravnu ocjenu obaveze pravnog lijeka.
"Fifino vijeće jednoglasno je odobrilo osnivanje fonda za nasljeđe Svjetskog prvenstva u nogometu 2022. nakon prijedloga Fifinog odbora za upravljanje, reviziju i usklađenost. Fond za potporu i osiguranje radnika osnovan je u Kataru 2018. i Fifa vjeruje da je novi fond za nasljeđe, koji su podržale priznate međunarodne agencije, pragmatična i transparentna inicijativa koja će obuhvatiti socijalne programe za pomoć najpotrebitijima širom svijeta."
Sada ima manje od dvije sedmice do internetskog sastanka Fifinog kongresa koji će biti pozvan da odobri jedini zahtjev Saudijske Arabije za domaćina Svjetskog prvenstva 2034. Unatoč široko rasprostranjenim kritikama nevladinih organizacija, sindikata i advokata da ljudska prava kraljevine rekord bi ga trebao diskvalificirati iz natjecanja, Fifa je rizik od kršenja ljudskih prava opisala kao "srednji" u procjeni ponude.
Također objavljena u petak navečer, u procjeni je utvrđeno da je saudijska kandidatura "vrlo snažan svestrani prijedlog" koji "jasno pokazuje" prikladnost zemlje kao domaćina. "Iako bi provedba različitih mjera navedenih u Strategiji za ljudska prava mogla uključivati znatan trud i vrijeme", navodi se u procjeni, "konkretne obveze preuzete ponudom i svim lokalnim dionicima pružaju temelj na kojem sve strane mogu konstruktivno surađivati."
U subotu su se pojavili izvještaji da kandidatura Saudijske Arabije i paneuropska kandidatura za domaćinstvo 2030. možda uopće neće biti stavljena na glasovanje na kongresu i umjesto toga može biti odobrena "aklamacijom" ili pljeskom.