Fikret Hodžić, osuđenik pred Sudom BiH za nabavku neupotrebljivih 100 respiratora ACM812 A iz Kine, javio se u Državni zatvor u Vojkovićima na izdržavanje petogodišnje kazne, potvrđeno je za Raport u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera Bosne i Hercegovine.
"Shodno vašim upitima obavještavamo vas da se osuđeni u predmetu Respiratori, Fikret Hodžić, javio na izdržavanje zatvorske kazne u Zavod za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera Bosne i Hercegovine", naveli su za Raport iz Zavoda.
Hodžić se na izdržavanje kazne prvobitno trebao javiti 29. februara, ali njegova žalba na odbijanje odgode početka izdržavanja kazne nakratko je zaustavila početak njenog izvršenja, no s obzirom na činjenicu da je žalba odbijena, Hodžić se danas ipak morao javiti u Zavod i početi s izdržavanjem kazne.
Objavio da je sretan zbog odlaska u zatvor, građane nazvao robovima
Otkako je krajem januara ove godine Sud BiH objavio pravosnažnu presudu u predmetu "Respiratori", Hodžić i ostali osuđeni u tom predmetu istupima u javnosti osporavali su presudu, pokušali urušiti kredibilitet Suda i sudija koji su im presudili i javno su se oglašavali o mnogim procesnim radnjama u postupku protiv njih, izuzev o suštini djela zbog kojeg su i završili na optuženičkoj klupi.
Hodžić je jučer na društvenim mrežama objavio da je sretan što odlazi u zatvor, a građane FBiH u svojoj oproštajnoj poruci nazivao je "dva miliona robova koji ostaju na slobodi".
Podsjećamo, Fikret Hodžić je u martu 2020. godine, u vrijeme pandemije korona virusa zahvaljujući privatnim vezama s tadašnjim premijerom Fadilom Novalićem uspio dobiti posao nabavke respiratora iz Kine vrijedan 10,5 miliona maraka.
U vrijeme kada je dobio taj posao, Hodžić je imao firmu "FH Srebrena malina" koja niti je imala dozvolu za promet medicinskim sredstvima niti je on imao na skladištu respiratore. Kako su pokazali dokazi na Sudu BiH, Hodžić je prvo dogovorio s Novalićem i Fahrudinom Solakom, tadašnjim direktorom Federalne uprave civilne zaštite da će dobiti novac za respiratore, a onda se tek upustio u traženje respiratora.
U nabavci je Hodžiću pomogla Sanja Lekić, crnogorska biznismenka koja se trenutno sudski spori s jednom firmom iz Srbije za koju je nabavljala također respiratore ACM812 A, ali nije ih isporučila u roku, ali ni toj srbijanskoj firmi nije vratila sav novac za te respiratore koji su nabavljani par dana ranije nego oni za BiH, ali su za srbijansku firmu bili duplo jeftiniji.
Novalić i Solak su i Federalnom štabu civilne zaštite i Vladi FBiH u to vrijeme dostavili materijale da se za taj novac nabavlja "medicinska oprema", a nisu naveli da se nabavljaju respiratori, niti ko ih nabavlja.
Tokom suđenja je utvrđeno da je i pri sklapanju ugovora i pri njegovom izvršenju bilo raznih malverzacija i krivotvorenja, počev od promjene naziva respiratora u ugovoru, do toga da se i prije nego što je Hodžić potpisao ugovor u FUCZ-e znalo da će on dobiti novac za respiratore i to bez ikakve garancije da će oni i stići.
Traže krivicu u svima osim u svojim postupcima
Sud BiH je utvrdio da je Hodžić, zahvaljujući Novalićevom uticaju ekspresno dobio dozvolu da može uvesti respiratore, a nijedan medicinski stručnjak nije konsultiran pri toj nabavci.
Iako su nabavljeni respiratori prvi takve vrste u to vrijeme stigli u BiH , Hodžić nije imao ni instalatere ni servisere za te uređaje.
Čak je na pozicije osoba u svojoj firmi koje su trebale pratiti neželjene reakcije pacijenata na respiratore i o tome izvještavati Agenciju za lijekove i medicinska sredstva BiH, kako je utvrdio Sud BiH, fiktivno zaposlio dvije osobe koje nisu učestvovali u radnjama ni prije, ni tokom, ni nakon nabavke respiratora.
Nabavka respiratora počela je Hodžićevom porukom Fadilu Novaliću, krajem marta 2020. godine.
"Selam, gospodine Novalić. Fikret Hodžić. Asim mi je rekao da Vam se javim u vezi respiratora. Pa kad budete imali minutu javite se", napisao je 29. marta 2020. godine Hodžić tadašnjem premijeru koji ga je prema odkazima izvedenim na suđenju isti dan nazvao.
Samo četiri dana nakon što se Hodžić čuo s Novalićem, na račun "FH Srebrena malina" prebačeno je 10,5 miliona KM.
Ovakav način nabavke osuđeni su pred Sudom BiH pravdali potrebom za hitnom reakcijom i navodnom željom za što bržom pomoći građanima.
Međutim, respiratori su stigli tek 25. aprila, a kasnije je utvrđeno da uopšte nisu namijenjeni za intenzivnu njegu i teže pacijente oboljele od Covid 19, a zbog čega su i nabavljeni.
Uprkos ocjenama stručnjaka da bi ovi respiratori mogli biti štetni ako se primjenjuju na pacijentima s težom kliničkom slikom, oni su korišteni jedino na KCUS-u, o čemu je pokrenuta i istraga pred Tužilaštvom KS, još 2021. godine, ali do danas se ne zna epilog te istrage.
Ostale bolnice u FBiH na preporuku anesteziologa smjestile su te aparate u skladišta gdje i danas stoje i nikada nisu upotrebljavani.
Ove sedmice na izdržavanje kazne treba se javiti i Fahrudin Solak, osuđen na šest godina zatvora, dok Fadil Novalić čeka odluku Suda BiH na njegovu žalbu.