megagrad

Forest City: Projekt vrijedan milijarde dolara postaje grad duhova

Forest City je trebao biti zeleni, futuristički megagrad - i alternativa skupom Singapuru. Ali čini se da je projekat kineskih investitora u Maleziji propao. Šta je pošlo po zlu?

Tan Kin Lian uživa u panorami sa balkona svog novog stana na 24. spratu. Pogled je spektakularan: zelene moderne višespratnice, neometan pogled na more - na moreuz Johor u Južnom kineskom moru.

Ali izgleda i kao nešto iz apokaliptičnog filma: nijedan automobil ne vozi ulicom, niko se ne može vidjeti ni na jednom od bezbrojnih balkona.

Forest City u državi Johor u Maleziji je jedva naseljen.

„Ja sam jedini stanar u ovom stanu, na ovom spratu“, kaže singapurski penzioner Tan Kin Lian.

Svih osam ostalih stanova je prazno, kao i skoro cijela kuća. Kin Lian je također ovdje samo dva do tri dana u sedmici, inače živi u Singapuru.

Pregazili investitori…

U 2016. godini, najveći kineski investitor za nekretnine, Country Garden, predstavio je ambiciozni mega-projekat Forest City na obali Johora u Maleziji. Vizija: zelena metropola sa golf terenom, vodenim parkom, kancelarijama, barovima i restoranima u kojoj bi živelo skoro milion ljudi. San o drugoj metropoli s druge strane zaliva pojavio se odmah pored Singapura. Utočište za one kojima je Singapur postao premali ili preskup. Sultan Ibrahim Ismail od Johora - sada izabran za kralja Malezije na pet godina - učestvovao je u projektu preko kompanije. Usred kineskog buma nekretnina, ogromne sume novca su se slile u projekat. Početna euforija oko projekta bila je velika, piše Tagesschau.

Trgovac nekretninama Samuel Tan prisjeća se da je iz Kine svakodnevno dolazilo 17 autobusa punih potencijalnih kupaca.

„U početku je projekat bio veoma uspešan jer su mnogi Kinezi došli ovamo da investiraju“, kaže on.

Jeftiniji i zeleniji život - također blizu Singapura: Koncept Forest City privukao je mnoge investitore.

Ali onda se sve promijenilo: novim zakonom Kina je ograničila protok novca u inostranstvo, što je naglo prekinulo tok investicija.

Od tada, Forest City je krenuo nizbrdo.

"Kad god previše stranaca kupi grad, on ostaje prazan. Zove se grad duhova jer ljudi ovdje dolaze samo za praznike i inače ne žive ovdje", objašnjava Tan. Bivši investicijski bankar Eric Sim investirao je u dva stana u Johoru. On je iz Singapura i čak je razmišljao da se preseli tamo. Danas žali zbog kupovine:

"Bila je to najgora investicija u mom životu. Prije toga sam ulagao u nekretnine i dionice i bio uspješan. Ali ovo je daleko premašilo moja očekivanja. Nikad nisam mislio da ću izgubiti toliko novca."

Sim je svoja dva četvorosobna stana finansirao kreditom od banke. Prema sopstvenim izjavama, uložio je oko tri miliona malezijskih ringita, oko 640.000 evra. Uvjerila ga je blizina Singapura i internacionalne škole koja je tamo izgrađena. Ali grad nikada nije postao metropola pogodna za život kakva je trebala postati, a saobraćajne veze nisu bile dovoljno razvijene. Nikada nije uspio da pronađe stanare koji su plaćali kiriju koja je bila dovoljna za finansiranje njegovog kredita:

"Tada sam odlučio da prodam svoju imovinu. Nisam više ni želio da se preselim tamo, pa to nisam uradio", kaže Sim.

"U 2018. nisam mogao da prodam i čekao sam šest godina. Konačno sam prodao 2024. Bilo je izuzetno teško naći kupca."

Njegov gubitak je oko 500.000 ringita, oko 100.000 eura.

Ekološke posljedice - sekundarne

Za ekološku aktivistkinju Serinu Abdul Rahman, Forest City je noćna mora: "Gotham City - to je prva stvar koja pada na pamet. Tako je nadrealno. Ne pripada ovdje", kaže ona. Ekološka destrukcija je posebno tragična: velike livade morske trave su uništene za vještačko ostrvo na kojem je izgrađen grad. Ova područja su od ključnog značaja za riblje populacije jer pružaju tlo za razmnožavanje mnogih vrsta.

„Bez morskih algi ne bi bilo ribe i morskih plodova“, naglašava Abdul Rahman. Ona se nada da će upražnjeno mjesto zaustaviti planove za daljnje popunjavanje otoka poput onih za Forest City: "Ako ne izgrade preostala ostrva, priroda se još može oporaviti."

Zelenilo ne može sakriti činjenicu da Forest City do sada nije ispunio očekivanja.

Danas, umjesto planiranih 700.000 ljudi, u Forest Cityju živi samo 5.000 do 10.000 ljudi. Ipak, grad pokušava privući turiste.

Vodeni park nudi barem nekim posjetiteljima atrakciju, a u hotelskom kompleksu zapravo ima nekoliko turista. Ali mnogi dolaze samo zato što je alkohol ovdje oslobođen poreza. Grad se sada također smatra tajnim mjestom okupljanja Singapuraca za afere, ali dugoročno to teško da će biti dovoljno kao model za budućnost. Grad sada često služi samo kao TV kulisa - Netflix je već snimio rijaliti "Krtica" u napuštenom gradu.

Prazne kuće postale su mjesta. Posljednji tračak nade za projekat koji je prvobitno koštao milijarde, ali danas više stoji kao spomen na propalo urbanističko planiranje i ekološko neznanje. Bivši investitor Forest Cityja, kineska kompanija za nekretnine Country Garden, sada je u krizi. Trgovanje njegovim dionicama je obustavljeno i cijena je pala.

Da li će kompanija opstati ili ne, budućnost Forest Cityja ostaje neizvjesna.