Naša stranka optužila je SDA za opstrukcije koje će osjetiti svi građani Bosne i Hercegovine zbog tofa što njihova četiri kantonalna premijera nisu potpisala Reformsku agendu. Predsjednik Naše stranke Edin Forto istakao je kako istraživanja pokazuju kako 88 posto građana želi u Evropsku uniju, te kako je nevjerovato da evropski put nije u vrhu prioriteta SDA i to samo zbog jednog razloga jer oni nisu dio vlasti.
"Ja sam u šoku da postoji neko ko je spreman da nam oduzme budućnost. Ovo je najdestruktivniji politički potez koji smo dosad vidjeli. Jedna stranka koja ima četiri premijera je sve blokirala, a premijeri iz SDA su odlučili da suspenduju evropski put. Plan rasta je mehanizam EU koji treba da približi Zapadni Balkan Evropi. Sve što je u Planu rasta, nas čeka kada otvorimo evropske pregovore. Ali, neko je došao i rekao da 110 usaglašenih mjera nije dovoljno. Mora biti 113", rekao je Forto, dodavši da su takve opaske samo izgovor.
Ko će pojasniti građanima
Fotro je istakao kako je remijer ZDK Nezir Pivić odbio potpisati sporazum, iako je u njemu predviđena izgradnja pruge koja prolazi kroz taj kanton. Kazao je kako je istu stvar napravio i premijer Tuzlanskog kantona. Istakao je kako će oni sada morati pojasniti građanima zašto su srušili brojne projekte koje je naša zemlja mogla dobiti.
“Ali eto kao po koincidenciji, ali naravno po planu, četiri kantonalna premijera iz SDA su odlučili da obustave ili suspenduju naš evropski put, a onda da daju uslove kako bi oni to radili puno bolje, što nismo vidjeli u proteklom periodu. Sve što je u Planu rasta u smislu projekata, reformi i političkih stvari nas čeka kada otvorimo pregovore. Ovo je bio test za BiH. Ne samo da ćemo uraditi te teške političke reforme jer to želimo raditi, već je ovaj put EU došla i rekla evo uradite ovo, a mi ćemo vam zauzvrat ponuditi perspektivu bespovratnih sredstava i jako povoljnih kredita za ono što vi mislite da je prioritet. Mi mislimo da je prioritet vladavina prava, harmonizacija tržišta i zelena tranzicija. Mi smo poslali projekte koji su nama bitni i to su infrastrukturni projekti koji su spremni i neko je odlučio da to nije dovoljno dobro”, kazao je Forto.
Zatim je odgovorio na kritike iz SDA, u kojima se spominje da je iz Reformske agende uklonjene riječi državno i država.
"Država se spominje 1.213 puta u samom dokumentu, a 303 puta državni nivo", potcrtao je Forto.
Forto je istakao kako se BiH nije usaglasila jer SDA nije u vlasti.
"Aprilski paket srušen jer Haris Silajdžić nije u vlasti. Narednih šest mjeseci ćete slušati njihova opravdanja, kao što slušamo Silajdžića već 18 godina kako je samo on upravu. U Banjoj Luci se sada smiju na ovo što se dešava. Sami sebi pucamo u nogu", naglasio je Forto.
Povratak za pregovarački sto
Državna parlamentarka Sabina Ćudić kazala je da će 24. juli 2024. ostati zapamćen kao dan kada je centrala SDA oborila 'Aprilski paket' 2 u BiH.
"Relaksacija mehanizma koordinacije kroz centralizaciju države jača državu, ali to ne ide u prilog SDA-ovim premijerima jer im oduzima moć blokiranja evropskog procesa. Ovdje dolazimo do poređenja s Aprilskim paketom. Upravo je ovaj mehanizam koordinacije, koji je SDA potpisala s HDZ-om, omogućio blokiranje evropskog puta putem nižih nivoa. Da podsjetim građane da mehanizam koordinacije daje alate premijerima kantona da zaustave evropski put BiH i da ucjenjuju više nivoe. Ovaj Plan rasta predviđa poduzimanje alata za ovu vrste blokade i to je ono što suštinski smeta SDA", pojasnila je Ćudić.
Naglasila se da SDA nada boljem izbornom rezultatu u oktobru ako blokira evropski put BiH.
Zamjenica ministra ljudskih prava BiH Duška Jurišić komentirala je dio Reformske agende koji se odnosi na ljudska prava. Naglasila je kako kako su iz RS pristali na povlačenje ovog zakona u sklopu ovog dokumenta, mada ovdje vrijedi istaći da predsjednik entiteta RS Milorad Dodik često koristi zakone koje usvaja Narodna skupština RS kao alate u pregovorima s EU.
Predrag Kojović, zastupnik NS u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, kazao je kako 70 miliona eura još nije izgubljeno, ali da vrijeme za Bosnu i Hercegovinu ističe. Kojović je stava da se treba vratiti za pregovarački sto.
BiH je jedina zemlja regije koja nije pristupila ovom instrumentu, kojem je za BiH predviđena čak milijarda eura. Proces je usporavala činjenica da je BiH morala uskladiti 113 tačaka iz reformske agende, a dio tačaka uslovljavali su vladajući iz RS.