Svijet

Francuska ključa: Porodica ubijenog tinejdžera kaže kako nisu pozivali na mržnju ili nerede

Francuska protesti tinejdžera

Rođak francuskog tinejdžera kojeg je ubila policija rekao je za BBC da porodica nije željela da njegova smrt izazove nerede, ali je insistirao da se zakon o smrtonosnoj sili na saobraćajnim zaustavljanjima mora promijeniti.

Nahela M. je policija upucala iz neposredne blizine nakon što se prošlog utorka nije zaustavio radi rutinske kontrole.

"Nikada nismo pozivali na mržnju ili nerede", rekao je rođak.

U Francuskoj se pet dana odigravaju protesti, uz nasilne nerede.

Govoreći za BBC u blizini porodične kuće u Nanterreu, rođak je rekao da neredi - u kojima su hiljade uhapšene, opljačkane trgovine i stotine zapaljenih vozila širom Francuske - nisu odali počast Nahelu.

"Nismo tražili da se razbija ili krade. Sve ovo nije za Nahela", rekli su za BBC, govoreći pod uvjetom anonimnosti jer su napetosti tako visoke nakon ubistva na Nahela.

Rekli su da su pozvali na "bijeli marš ulicama. Šetnja u spomen na Nahela. Hodanje, čak i ljutnja na ulici, demonstriranje, ali bez ispada".

Rođak je rekao da francuske vlasti sada moraju promijeniti zakon koji dopušta policajcima da pucaju tokom zaustavljanja u saobraćaju.

Nahelov rođak pozvao je na "bolju obuku francuske policije, propise o oružju za policiju i reviziju zakona koji dopušta policiji upotrebu smrtonosne sile ako se mlada osoba odbije zaustaviti".

Francuski krivični zakon promijenjen je 2017. kako bi se omogućila šira upotreba vatrenog oružja nakon što je policija rekla da se suočava s povećanim nivoom nasilja.

Kritičari tvrde da je porast pucnjava povezanih sa saobraćajem direktan rezultat te promjene, za koju kažu da je previše nejasna jer ostavlja policajcima da utvrde predstavlja li vozačevo odbijanje poštivanja rizik.

Do sada ove godine tri su osobe poginule tokom policijskih zaustavljanja u saobraćaju - nakon rekordnih 13 ljudi koji su prošle godine ubijeni. Prema agenciji Reuters, većina tih žrtava je crnog ili arapskog porijekla.

Anais, porodični prijatelj i susjed, također je rekao za BBC da biti mladi crnac u francuskim predgrađima znači svakodnevno biti izložen rasizmu, nasilju i rasnom profiliranju.

"Oni [policija] ih ponižavaju, vrijeđaju i ne razgovaraju kako treba s njima. A sada ih ubijaju! Nahel je bio popraćen u medijima, ali to nije prvi put da se to dogodilo", rekla je.

Nahelov rođak rekao je da zbog haosa koji je trajao porodica nije imala trenutak da sjedne zajedno i prisjeti ga se.

"Želimo da se sve smiri. Društvene mreže, nemiri, sve se treba smiriti. Uz sve ovo, nismo imali vremena sjesti ni pet minuta zajedno i razmisliti o tome kako ga sada nema", rekli su.

Ranije u nedjelju, baka Nahela također je pozvala na prekid nasilja i optužila izgrednike da koriste Nahelovu smrt kao izgovor.

"Nemojte uništavati škole, nemojte uništavati autobuse. Nečije majke voze ove autobuse", rekla je Nadia, Nahelova baka, za BFMTV.

Nahel