Za dvije sedmice, Francuska će preuzeti od Slovenije rotirajuće predsjedanje Europskom unijom.
Uoči početka predsjedanja Vijećem EU-a, vodeće evropske organizacije za zaštitu potrošača objavile su preporuke kako bi potaknule institucije EU-a da naprave napredak u inicijativama koje su od značajne važnosti za potrošače.
Evropska potrošačka organizacija BEUC, francuska grupa potrošača UFC-Que Choisir i neprofitna organizacija CLCV smatraju kako je najvažnije da predložena revizija Uredbe o općoj sigurnosti proizvoda osigura da se proizvodi mogu učinkovitije pratiti kroz opskrbni lanac i da tijela za nadzor tržišta imaju potrebne alate za uspješno povlačenje opasnih proizvoda s tržišta.
Također, ističu kako sigurnost potrošača mora biti ojačana s obzirom na nove tehnologije i globalnu e-trgovinu.
Što se tiče Direktive o potrošačkim kreditima, spomenute grupe ističu kako bi revizija trebala osigurati da se potrošači financijskih usluga tretiraju pravedno i da su na odgovarajući način zaštićeni od neodgovornih praksi davanja kredita. Konkretno, zalažu se za pravila koja bi zaštitila potrošače od prekomjernih troškova povezanih s potrošačkim zajmom i koja bi omogućila veću dostupnost zelenih kredita za poboljšanje energetske učinkovitosti.
Najvažniji set pravila o kojem su europski parlamentarci ove godine raspravljali u području novih tehnologija je zakon o digitalnim uslugama (DSA) i zakon o digitalnim tržištima (DMA).
Grupe za zaštitu potrošača potiču Francusku da učini DSA moćnim oružjem koji će povećati odgovornost internetskih tržišta i osigurati sigurnost proizvoda i usluga, dok DMA mora stvoriti otvorenije i pravednije digitalno tržište za potrošače.
Evropski parlament ranije ovog mjeseca usvojio je zakon o digitalnim tržištima, a u rezoluciji su europarlamentarci istaknuli kako DMA treba zaštititi prava potrošača, a posebno zaštititi privatnost osobnih podataka jer podaci daju moć kompanijama.