Najpoznatiji francuski dnevni list Le Monde objavio je članak o sarajevskom hotelu Holiday u kojem se osvrnuo na njegovu prošlost, sadašnjost, ali i budućnost.
U Sarajevu se ova ultramoderna zgrada u obliku žute kocke, sagrađena za Olimpijske igre 1984., našla u središtu sukoba koji su devedesetih godina prošlog vijeka razdirali Bosnu i Hercegovinu. Nekadašnje sjedište srpskih ratnih zločinaca postalo je standardna šik adresa koja nastoji zaboraviti svoju bolnu prošlost, započinje svoju priču o hotelu Holiday francuski Le Monde.
Sa planina koje okružuju Sarajevo nemoguće je zaobići hotel Holiday. Velika žuta kocka od deset spratova, oslonjena na četiri betonska stuba, dominira centrom grada. Stanovnici glavnog grada Bosne i Hercegovine ga zovu Jaja na oko, "pečeno jaje", jer se ističe zimi, kada snijeg prekrije sve. U ogromnoj dvorani radovi jugoslavenskog slikara Mersada Berbera (1940.-2012.), zeleno-bijeli luster veličine šatora, tiha pop muzika…
Smješteni na sjedalima od ljubičastog i bež baršuna, tri muškarca razgovaraju tihim glasovima oko laptopa postavljenog na mramornom stolu: poslovni sastanak. Na sofi, 33-godišnji Basel s tankim brčićima došao je iz Kuvajta s troje djece, suprugom i punicom na kratki ljetni odmor. Dvije mlade žene odjevene u svijetle boje mitraljiraju ovo slikovito mjesto svojim pametnim telefonom dok ruski turist pregledava dekor.
“Ovaj hotel je simbol Sarajeva"
Emina, 38-godišnja arhivistica, upravo kreće na sarajevski kolodvor. S diskretnim naočalama na nosu, ova iseljenica u Švicarskoj istražuje u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine, koji se nalazi nasuprot hotela. Praktičan smještaj za nju, čak i ako soba od stotinjak eura po noći još uvijek predstavlja "trećinu ili čak polovicu prosječne domaće plaće". Kao i svi Bosanci, mlada žena ovo mjesto poznaje od djetinjstva zahvaljujući njegovoj neobičnoj historiji. S koferom u ruci, prije nego što je prošla kroz automatska vrata, rekla je: “Ovaj hotel je simbol Sarajeva."
Sudbina žute kocke govori o sudbini zemlje i njenog glavnog grada. Izgrađen za Zimske olimpijske igre 1984., objekt koji se do 2011. zvao Holiday Inn, bio je utočište za novinare koji su dolazili izvještavati o ratu povezanom s raspadom Jugoslavije i opsadom grada koja je odnijela više od 10.000 života. 1992. do 1996. Tada je prošao kroz teško razdoblje tokom kojeg je gotovo nestao.
U ovoj zemlji koja ponovno prolazi kroz jake napetosti između različitih zajednica, hotel, desetljećima u državnom vlasništvu, 2016. godine kupio je Rasim Bajrović. Vlasnik već četiri objekta u gradu, bosanski poduzetnik postao je vlasnikom hotela Holiday za 42 miliona bosanskih maraka (oko 21 milion eura), nakon žestokog nadmetanja protiv nekoliko velikih investitora iz arapskih zemalja i Malezije.
Hotel Holiday među top 5 najmoćnijih hotela
Kćerka vlasnika Holidaya i članica uprave Belmina Bajrović za Fenu se osvrnula na pisanje poznatog francuskog lista o ovom hotelu.
"Ponosna sam da je Hotel Holiday internacionalno prepoznat kao objekat moći, te centar najbitnijih dešavanja! Le Monde FR je Hotel Holiday uvrstio u TOP 5 najmoćnijih hotela, pod kategorijom ” Hôtel particuliers” ili hotelski giganti/palače.
Kategorija je napravljena kao specijalno ljetno izdanje 2022. za objekte rezerviranim za privilegiranu klijentelu, te one objekte koji su postali mjesta moći ili poprišta velikih događaja. Hotel Holiday Sarajevo našao se pored četiri svjetska hotela od 5 zvjezdica na Cubi, Sardegni, Vietnamu, te Genevi. Od velike je važnosti da je Hotel Holiday kao predstavnik grada Sarajeva, i Bosne i Hercegovine izabran, te počašćen, kao jedan od najvažnijih objekata u svijetu.
Hotel Holiday na taj način promoviše naš grad i zemlju, te tako utiče na razvitak turizma. Hotel Holiday je nastavio da bude centar najpoznatijih događaja, kulture, filma, zabave i druženja, a Europe Grupacija nastavlja da uspješno posluje, te da se razvija. U Hotel Holiday planiramo dodatno investirati, te nadopuniti ga različitim novim sadržajima", rekla je Belmina Bajrović.