Federalna uprava policije prije nekoliko dana uhapsila je još jednog člana zloglasne bande United Tribuns, saznaje Raport. Riječ je o Emrahu Biliću zvanom Bili iz Sanskog Mosta koji se sumnjiči da je dio bande kojom su rukovodili braća Armin i Nermin Ćulum iz Sanskog Mosta.
Podsjećamo, u akciji FUP-a 9.oktobra uhapšeni su Armin Ćulum i njegov sin Alen Ćulum, Justin Dargel, državljanin Njemačke, zatim Danilo Željko Katanić, državljanin BiH i Njemačke, Endrina Tankošić, po nacionalnosti Hrvatica, državljanka Hrvatske, Amrudin Dugonjić, državljanin BiH nastanjen u Sanskom Mostu i Igor Jurčević, o čemu je Raport već pisao. Podsjećamo, Nermin Ćulum je uhapšen ranije u Hrvatskoj i izručen je Švicarskoj, gdje se nalazi u pritvoru.
Ocu i sinu Ćulum, zatim Dargelu, Kataniću i Tankošić, Sud BiH je ranije odredio jednomjesečni pritvor, dok su ostali uz ili bez izricanje mejra zabrane pušteni na slobodu.
Emrah Bilić se spominjao u prijedlogu Tužilaštva BiH upućenom Sudu BiH za određivanje pritovra uhapšenima članovima grupe 9. oktobra. Tada je rečeno da postoji osnovana sumnja da je i on član međunarodne kriminalne grupe koju su u vremenskom periodu od 2013. godine do 2024., na području Bosne i Hercegovine, SR Njemačke i Švicarske, organizovali Armin Ćulum zvani Boki zajedno sa bratom Nerminom Ćulumom.
Ko su drugi osumnjičeni
Prema tvrdnjama Tužilaštva BiH ta grupa se duže od deset godina kontinuirano bavila trgovinom ljudima i navođenjem na prostituciju. Pored uhapšenih Armina i Alena Ćuluma, te Dargela, Katanića, Tankošić i Emraha Bilića, za pripadnost organiziranoj međunarodnoj kriminalnoj grupi sumnjiče se i Belsad Bilić zvani Bleki, sin uhapšenog Emraha, zatim Moris Nuhanović zvani Mo, Sado Đugum, Fadil Zelihić zvani Dado, Luam Tsehaye, Anessa Ćulum, Beno Rudolf Giljon, Beisada Krupić, Katrina Novak, Jerneja Lubej, te kako se navodi u spisima Tužilaštva BiH izvjesni Christian Fischer. Na listi osumnjičenih da pripadaju ovoj grupi su i Osman Kahraman, Francesco Cordua i još za sada nekoliko neidentificiranih osoba.
Oni su još na slobodi i za njima se traga.
„Grupa je organizirana prvenstveno s ciljem sticanja protupravne imovinske koristi vršenjem međunarodne trgovine ljudima i međunarodnog navođenja na prostituciju na prostoru Njemačke i Švicarske i to na način da su pronalazili mlade djevojke od kojih su neke bile i maloljetne, koje su, koristeći najčešće njihove teške obiteljske prilike i stanje nedovoljne zrelosti, lažnim obećanjima vrbovali, te ih zastrašivanjem, fizičkim zlostavljanjem, ograničavanjem kretanja i drugih sloboda, ucjenama, prijetnjama po život i tijelo i život i tijelo članova njihovih obitelji i na druge, izrazito okrutne i nehumane načine, seksualno eksploatirali, organizirajući pružanje seksualnih usluga na prostoru Bosne i Hercegovine, Njemačke, Austrije i Švicarske, a sve s ciljem sticanja protupravne imovinske koristi", dio je navoda iz dokumentacije koju je Sudu BiH dostavilo Tužilaštvo BiH u vezi s ovom kriminalnom grupom.
Raport je već pisao o pojedinostima o tome na koji su način za prostituciju vrbovane žene i djevojke od kojih su neke bile i maloljetne, kao i o navodima o zlostavljanu tih žena, navedenim u ranijem rješenju Suda BiH.
Novi dokazi
Između ostalog, žene su, kako je navelo Tužilaštvo BiH, svirepo bile kažnjavane, na primjer 'brojanjem drveća glavom', nakon što su izvođene u park i udarane glavom u svako drvo, zatim davljenjem u kadi, premlaćivanjem, primoravanjem na seksualne usluge u situaciji kada nisu bile sposobne za to'.
Vrbovanim ženama su plaćane plastične operacije i drugi tretmani uljepšavanja sa uputom da moraju izgledati besprijekorno i luksuzno kako bi privukle što više mušterija visokog ranga i svoje usluge prostitucije skuplje naplaćivali i odražavale visok nivo grupe United tribuns ili United tribuns forever (UTF) kako se navodi u nekim dijelovima rješenja Suda BiH.
Kada bi žene odlučile napustiti nekog od muškaraca iz grupe s kojim su prividno održavale 'ljubavnu vezu' ili samu grupu bile su podvrgnute teškom nasilju i morale su izlazak iz grupe platiti novčanim iznosima koji su za većinu bili nedostižni.
Kako se navodi u rješenju Suda BiH, kao poseban simbol odanosti osobi koja ju je uvela u svijet prostitucije sa kojom održava navodnu 'ljubavnu vezu', žene su dobivale titulu nečije žene, pa su tako postojale Bokijeve žene, Nerminove žene i slično, dok su one najbliže njima dobivale pravo da istetoviraju određeni simbol koji bi označavao da pripadaju nekom od njih.
Kako saznaje Raport, u međuvremenu Tužilaštvo BiH došlo je do dokaza i svjedoka na koji način je organiziran ilegalan prijenos novca od prostitucije iz zemalja EU u BiH.