Zemlja u kojoj vladaju red, rad, disciplina, nadasve pravda i tako dalje zvuči iz naše perspektive totalno utopijski. Niko u to ne vjeruje.
Imamo mi sve što treba da bismo živjeli u takvoj realnosti. Imamo svu formu, ali nam je sadržaj dozlaboga.
Drugim riječima, imamo mrežu kroz koju slonovi nesmetano prolaze, a mušice se hvataju i, naravno, stradaju.
Imamo sudove, tužilaštva, policijske i ine agencije za provedbu zakona te provođenje pravde i još kad tome dodamo koliko tih uhljeba, institucija ima što na kantonalnim, što na entitetskim, što na državnom nivou, neko bi pomislio da su nam pravo, pravda i moral na samom vrhu. A istina je da samo kurve o moralu pričaju.
Mnogi od onih koji su dali zakletvu da će raditi svoj posao, hapsiti, tužiti, suditi… kriminalcima te svima onima koji se na bilo koji način ogluše o zakone, i sami su gluhi i ćoravi na njih.
Koliko su duboki i široki kriminalni kraci pravosudnog miljea, ne znamo, ali ono što znamo jeste da su, recimo, u posljednjih dvanaest mjeseci mnogi iz svijeta pravde probali zatvorsku supicu, istu onu koju jedu i oni koje su isti ti 'pravednici' poslali u zatvor.
Kad kriminalac hapsi?
Najviši predstavnici organa zaduženih za pravdu, red i mir osumnjičeni su za razna kriminalna djela. Ima tu trgovine utjecaja, namještanja poslova, nezakonitog prisluškivanja, djela iz narkokriminala…
Eklatantan primjer sumraka države te pravosudno-kriminalnog bezdana datira s kraja protekle godine i u centar Gotham Cityja (čitaj Sarajeva) izbacio je pali dvojac - Ranko Debevec i crnolistaš Osman Mehmedagić Osmica.
Samo po sebi je skandalozno što je Debevec predsjednik Suda BiH, dok je crnolistaš Osmica bivši direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH.
Oni se, logično, kao i svi u njihovoj koži, smatraju nedužnim, ali druga strana priče je nešto drugačija.
Prema zvaničnom izvještaju Tužilaštva BiH, terete za zloupotrebu položaja i druge kriminalne radnje iz Krivičnog zakona BiH, a afera Prisluškivanje, u kojoj su pali, pokazala je široku lepezu igranja s vatrom.
Da li će ih na kraju vatra spržiti ili će proći neozlijeđeni zaogrnuti možda istim takvim likovima koji će o tome odlučivati, saznat ćemo. Trenutno su na slobodi, čekaju optužnicu koja bi trebala uskoro biti podignuta.
U sistemu spojenih posuda dolazimo i do zamjenice glavnog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH Diane Kajmaković, koja stanuje na crnoj listi SAD, jer 'kontinuirano podriva demokratiju i vladavinu zakona u Bosni i Hercegovini' i što je šokantnije - pomagala je krimosima i dilerima droge tako što ih je sa svoje pozicije štitila.
Zbog toga je pod istragom Tužilaštva BiH.
Kajmaković je početkom godine suspendirana zbog disciplinske prijave po kojoj je iskoristila svoj položaj da dobije uvid u prepiske iz Sky aplikacije te da je veliki dio toga držala u svom sefu.
Tužiteljica je ekspresno sklonjena sa pozicije zamjenika glavnog tužioca ove pravosudne institucije i još ekspresnije prebačena u odjel za ratne zločine.
Ko koga tuži?
Raport je već pisao da se Kajmaković spominje u Sky aplikaciji i to prepiskama nekih krimosa. Ono što je šokiralo svekoliku javnost jeste da se pominje kao osoba koja će 'završiti' neke slučajeve i da se za to finansijski okoristila.
Jedan krak kriminalnih aktivnosti koje se vežu uz Debevca jesu biznismeni Zdravko Mamić, poznati bjegunac od pravosuđa, ali i zatvorenik, te Ljiljanko Palac.
Palac je dospio u žižu kada je saslušan u Tužilaštvu BiH kao svjedok u predmetu protiv Debevca i Osmice.
Navodno je Palac bio veza između Debevca i Mamića, te je posredovao u uručenju sata Debevcu vrijednog oko 15.000 eura kao poklon od Mamića.
Kravata oko vrata
Ni tri mjeseca od danas u akciji Black Tie 2, koja je prikupila dokaze iz kriptovanih aplikacija, pri čemu u uskočili FBI, DEA i Europol, palo je više osoba i raznih društvenih sfera. Među njima su se obreli i Mustafa Selmanović, komandant Specijalne jedinice FUP-a, te direktor FUP-a Vahidin Munjić, koji su se već sljedeći dan našli na slobodi.
Tresla se gora, rodio se miš.
A prije nekoliko dana Blagoje Milović, pomoćnik komandira Jedinice Granične policije Trebinje, te državljanin BiH i Hrvatske Ivica Bago uhapšteni su zbog krivičnih djela organizirani kriminal, nedopušten promet akciznih proizvoda, zloupotreba položaja ili ovlaštenja i drugih krivičnih djela.
Istragu pod budnim okom Tužilaštva BiH provodi i Ministarstvo unutrašnjih poslova RS uz podršku Državne agencije za istrage i zaštitu.
Da u agencijama svi rade svoj posao kako treba, u ovoj storiji bi i zamjenik direktora SIPA Zoran Galić bio isti dan uhapšen zbog sumnje u izvršenje krivičnih djela - primanje dara i drugih oblika koristi te zloupotreba položaja ili ovlaštenja i to u periodu dok je obavljao dužnost direktora Granične policije BiH.
Galić je, po svemu sudeći, znao da mu se priprema hapšenje, pa je ilegalno pobjegao u Hrvatsku, odakle se sad kolegama smije u lice.