Paltel - Palestinska telekomunikacijska kompanija - oglasila se na društvenim mrežama, potvrđujući "potpuni prekid svih komunikacijskih i internetskih usluga s Pojasom Gaze u svjetlu tekuće agresije".
Grupa za nadzor interneta Netblocks potvrdila je da su oko 17.30 sati po lokalnom vremnu, mrežni podaci pokazali "kolaps povezanosti u Pojasu Gaze".
Nestanak interneta
Mnogi će to doživjeti kao potpuni ili gotovo potpuni nestanak interneta, prenose agencije.
Najoštriji pad veze zabilježen je u Rafi, gradu na jugu Gaze. Nedostatak povezanosti vjerojatno će ozbiljno ograničiti sposobnost ljudi da komuniciraju s vanjskim svijetom, upozorio je Netblocks.
"Iako postoji sporadična povezanost, svako takvo trošenje mreža proizvest će informacijski vakuum", dodaje se u saopćenju.
Mislim da smo potencijalno dosegli novu fazu, novu tačku u ovome - ne samo bombardiranje koje vidimo na tlu u Gazi, već i činjenicu da su sada presjekli sve komunikacijske linije, objavio je ekspert James Bays, prenosi Al Jazeera.
"Gaza je zapravo u potpunom mraku. Zašto je Izrael odlučio to učiniti u ovoj fazi? Bio sam u Bagdadu tokom 'šoka i strahopoštovanja' (američka kampanja bombardiranja Iraka) kada se to dogodilo 2003. Prva stvar koju su Amerikanci učinili bilo je presijecanje međunarodnih komunikacija.
Čin prkosa
Izraelci to do sada nisu učinili. Mora postojati razlog za ovo.
Je li ovo čin prkosa Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda koji se sada događa? To je mogućnost. Znaju li Izraelci da se američki stav u smislu primirja, prekida vatre ili pautze omekšava iz dana u dan - i možda sada pokušavaju dobiti što veću vojnu prednost prije nego što se taj stav promijeni?
Ili, kao što je naš dopisnik s terena upravo sugerirao, je li to zapravo zato što planiraju započeti sljedeću fazu, da bi kopnena ofanziva mogla biti vrlo, vrlo neizbježna?
Zapravo, još ne znamo odgovor na to pitanje. Ali sljedećih nekoliko sati moglo bi biti apsolutno ključno ne samo za ono što se događa u UN-u, već i za ono što se događa na terenu u Gazi", ističe Bays.