Milorad Dodik krenuo je na sve ili ništa.
Iako ga u javnosti percipiraju kao bahatog političara, koji ipak dobro pazi da i u svojim najprizemnijim uvredama i napadima na neistomišljenike vodi računa da ne pređe crvenu liniju te po principu "zategni-popusti" uglavnom dobije ono što želi, čini se da je neosporni gazda RS pomalo izgubio kompas.
Samo danas, Dodik je otvorio nekoliko novih frontova za koje je pitanje da li bi mogla izdržati i njegova omiljena Putinova Rusija, a ne jedan u suštini, lokalni političar ograničenog dometa.
Lagumdžija dobro prošao
Krenuo je šef SNDS-a od ambasadora Bosne i Hercegovine u Ujedinjenim narodima Zlatka Lagumdžije za kojeg je rekao da je "njegovo postupanje u UN za krivičnu odgovornost".
Aludirao je Dodik na to da se BiH, kako Dodik naglašava "bez odluke Predsjedništva", pridružila izjavi Evropske unije u kojoj se osuđuje ruska “specijalna vojna operacija” u Ukrajini.
Dodik je rekao da “Lagumdžija nije ambasador BiH nego, kako kaže, muslimana u BiH”.
No, s obzirom na to što je Dodik izjavio nešto kasnije, Lagumdžija je čak i dobro prošao.
Naime, predsjednik RS je objavio da će "u narednim danima predložiti uvođenje zakona kojim će biti stvoreno pravo za proglašavanje neprijatelja RS".
“Da budu zapisani u historiji kao neprijatelji srpskog naroda i RS i Ustava BiH", pojačao je Dodik razloge za ovakav nebulozni prijedlog.
Kao Goli otok
Međutim, nikoga ne bi začudilo da i taj prijedlog uskoro dobije formu zakona, pogotovo ako se ima u vidu da je jedan sličan prijedlog već dogurao do Narodne skupštine RS.
Riječ je, naravno, o prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS, kojim se kriminalizira kleveta, odnosno uvodi praktično cenzura kojom će se "poklopiti" ne samo novinari, nego praktično svi koji se usude "lanuti" nešto što se ne sviđa ekipi na vlasti.
Očito, Dodiku nisu dovoljni strani neprijatelji, treba se obračunati i sa onim unutrašnjim...
"Izmiješali ste Goli otok sa Orvellowom "1984". RS svodite na poslušna bića.
Još da uvedete ministarstvo istine", rekao je opozicioni poslanik Igor Crnadak tokom sjednice NSRS na kojoj se raspravljalo o izmjenama zakona kojim, bi praktično bilo ugušeno svako pravo na kritičko mišljenje u manjem bh. enitetu.