Na temelju 92,09 posto obrađenih biračkih mjesta, na izborima u Beogradu najviše glasova osvojila je lista okupljena oko Srpske napredne stranke "Beograd sutra" i to 52,85 posto, saopćila je u ponedjeljak Gradska izborna komisija (GIK).
Kako prenosi Radiotelevizija Srbije, ova lista osvojila je 355.430 glasa, što je 64 mandata u Skupštini grada Beograda.
Lista "I ja sam Beograd" pokreta “Kreni promjeni” osvojila je 17,61 posto glasova (118.426 glasova), što je 21 mandat.
Treće mjesto zauzela lista "Biramo Beograd" s 12,17 posto (81.863) ili 14 mandata.
Na četvrtom mjestu je lista "Mi snaga naroda" Branimira Nestorovića s 8,16 posto osvojenih glasova (54.908 glasova), što je 10 mandata.
Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) osvojio je u nedjelju tri vijećnička mjesta u Subotici i dva u Somboru, na lokalnim izborima koji su u Novome Sadu protekli uz nasilje i neregularnosti za što oporba optužuje vladajuću Srpsku naprednu stranku (SNS).
U Subotici, političkom, obrazovnom i kulturnom središtu hrvatske manjine, DSHV je dobio 2.182 glasa (4,32 posto) te je kao manjinska lista osvojio tri vijećnička mandata.
Ova je stranka u Somboru dobila povjerenje 735 građana (2,37 posto) te će u Skupštini grada imati dva predstavnika.
DSHV je nastupao u koaliciji s bošnjačkom Strankom pravde i pomirenja te se zalagao za uključivanje Hrvata u procese donošenja odluka, otvaranje Hrvatskog školskog centra u Subotici, obnovu hrvatske drame u gradskom kazalištu, bolju komunalnu opremljenost sredina u kojima žive pripadnici te zajednice.
Lokalni izbori u Beogradu uslijedili su nakon što vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) nije uspjela formirati većinu u gradskoj skupštini poslije izbora 17. prosinca prošle godine koje oporba smatra pokradenim izbornim inženjeringom, migracijom birača i nizom zlouporaba, koje su konstatirali i međunarodni promatrači, podsjeća Hina.
Nakon ponovljenih izbora u kojima su birani vijećnici 67 gradova, općina i gradskih općina vladajuća SNS je proglasila u nedjelju navečer pobjedu u Beogradu, Novom Sadu i većini lokalnih uprava u Srbiji.
Izlaznost na izborima u nedjelju bila je manja od izlaznosti u decembru a izborne su ponovo obilježile brojne pritužbe na nepravilnosti, dok je najozbiljniji incident zabilježen u Novom Sadu gdje su predstavnici oporbe pokušali ući u prostorije Velesajma tvrdeći da je vladajući SNS formirao pozivni centar za prikupljanje kapilarnih glasova.
U vojvođanskom mjestu Šajkašu policija je uhapsila građanina koji je prijetio da će prekinuti izbore dok se ne utvrdi ko je i kako na njegovoj adresi prijavio ljude iz Kotor Varoši, grada iz Republike Srpske.
Opozicija je na nedjeljne zbore, ponajprije u Beogradu, izišla podijeljena, a jedan dio opozicionih stranaka odlučio se na bojkot, uz obrazloženje da vlast nije osigurala fer uvjete za demokratski izborni proces.
Iako je nakon decembarskih izbora posmatračka misija OESS-a (ODIHR) uputila srbijanskim vlastima preporuke za unaprijeđenje izbornog procesa, napose uređenja popisa birača, ravnopravnu dostupnost opozicije medijima i izbjegavanje tzv. dužnosničke kampanje, tokom višemjesečnih pregovora učinjeno tek malo toga.