Američka vojska izvela je noćas prvo ispuštanje pomoći iz zraka u Gazu u kojoj se četvrtina stanovništva suočava s glađu.
Zajedničkim naporima s jordanskim Kraljevskim zrakoplovstvom, korištenjem transportnih aviona C-130 Hercules, SAD je izbacio 66 paketa s više od 38.000 obroka duž mediteranske obale Gaze.
Američki vojni zvaničnik rekao je da je također u toku planiranje za "potencijalne misije isporuke pomoći iz zraka", prenosi Sky News.
Otkako je počeo rat između Izraela i Hamasa, Izrael je zabranio ulazak hrane, vode, lijekova i drugih potrepština u Gazu, osim male količine pomoći koja je ulazila s juga.
Prije toga, Gaza se oslanjala na stalan dotok od 500 kamiona s opskrbom dnevno, prema UN-ovoj agenciji za palestinske izbjeglice UNRWA.
Three U.S. military C-130 cargo planes dropped 66 bundles containing about 38,000 meals into the beach in southwest Gaza on Saturday. In northern Gaza, the Royal Jordanian Air Force carried out two airdrops of food. More airdrops are expected as the humanitarian crisis worsens. pic.twitter.com/HykfZqKpGe
— Ariel Oseran (@ariel_oseran) March 3, 2024
Taj je broj u prosjeku iznosio 150 dnevno u januaru i 97 dnevno u februaru.
Izvještaji o ljudima koji jedu stočnu hranu kako bi preživjeli i djeci koja umiru od pothranjenosti i dehidracije dodatno su povećali hitnost nakon gotovo pet mjeseci rata.
SAD je u više navrata molio da se više pomoći dopusti cestovnim putem, a analitičari kažu da pribjegavanje skupim i neučinkovitim zračnim desantima pokazuje slabljenje utjecaja Washingtona na svog saveznika.
Egipat, Francuska, Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati su među ostalim zemljama koje zračno isporučuju pomoć u Gazu od početka sukoba.
U posljednje dvije sedmice Ujedinjeno Kraljevstvo je radilo s Jordanom na isporuci pomoći, uključujući lijekove, gorivo i hranu, bolnici Tal al Hawa u sjevernoj Gazi.
Osim troškova i neučinkovitosti, rizici od ispuštanja iz zraka uključuju opasnost za one na zemlji i mogućnost da pomoć završi u rukama militanata.
Glasnogovornik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je da avioni mogu prenijeti pomoć brže od kamiona, ali u smislu količine, ispuštanje iz zraka samo je "nadopuna - a ne zamjena za - dopremanje stvari kopnom".
"Malo je vojnih operacija koje su kompliciranije od desantiranja humanitarne pomoći", dodao je.