odgovor na sankcije

Glavna ruska berza obustavlja trgovinu dolarima i eurima. Evo koja valuta preuzima njihovo mjesto

Nove sankcije Sjedinjenih Američkih Država Rusiji izazvale su trenutnu obustavu trgovanja dolarima i eurima na vodećem finansijskom tržištu u Rusiji, Moskovskoj berzi.

Ova berza, poznata kao MOEX, i ruska centralna banka požurili su da daju izjave, u roku od sat nakon što je Washington najavio novu rundu sankcija usmjerenih na smanjenje protoka novca i robe, kao vid pritiska na Moskvu zbog agresije na Ukrajinu.

Restriktivne mjere

"Zbog uvođenja restriktivnih mjera Sjedinjenih Američkih Država protiv Moskovske berze, berzansko trgovanje u američkim dolarima i eurima je suspendirano", saopćila je Centralna banka.

Ovaj potez znači da banke, kompanije i investitori više neće moći trgovati ni jednom ni drugom valutom putem centralne berze.

Umjesto toga, morat će trgovati na šalteru, gdje se poslovi sprovode direktno između dvije strane.

Centralna banka Rusije saopćila je da će koristiti podatke iz tih trgovanja za utvrđivanje zvaničnih kurseva.

Mnogi Rusi drže štednju u dolarima ili eurima, imajući na umu periodične krize u posljednjim decenijama kada je pala vrijednost rublje.

Centralna banka ipak uvjerava da su ti depoziti sigurni.

“Kompanije i pojedinci mogu nastaviti da kupuju i prodaju američke dolare i eure preko ruskih banaka. Sva sredstva u američkim dolarima i eurima na računima i depozitima građana i kompanija ostaju na sigurnom“, navodi se u saopćenju.

Jedna osoba rekla je za Reuters:

"Nije nas briga, imamo juan. Dobiti dolare i eure u Rusiji je praktično nemoguće.”

S obzirom na to da Moskva teži bližim trgovinskim i političkim vezama s Pekingom, kineski juan je izbacio dolar.

Očekivana vijest

Postao je valuta kojom se najviše trguje na MOEX-u, čineći 53,6 posto svih stranih valuta u maju.

Obim trgovine dolar-rublja na MOEX-u obično iznosi oko jednu milijardu rubalja (11 miliona dolara) dnevno, dok se trgovanje euro-rublja kreće oko 300 miliona rubalja.

Za trgovanje juan-rublja, dnevni obim sada redovno prelazi osam milijardi rubalja (90 miliona dolara).

Američko ministarstvo finansija je saopćilo da je "ciljala na arhitekturu ruskog finansijskog sistema, koji je preorijentisan da olakša ulaganje u odbrambenu industriju i nabavku dobara potrebnih za nastavak agresije na Ukrajinu".

Ruska centralna banka priprema se za takve sankcije oko dvije godine. U julu 2022., banka je saopćila da razmatra različite scenarije sankcija.

"Ovo je loša, ali očekivana vijest", saopćio je ruski broker T-Investments na Telegramu.