Svijet

Glavni general američke vojske upozorava: “Povećava se mogućnost sukoba velikih sila”

""Kina i Rusija sklone su promjeni "trenutačnog globalnog poretka utemeljenog na pravilima", rekao je američki najviši general.

Prognoza predsjednika Združenog štaba, generala Marka Milleya, koji je od Kongresa tražio više novca za američko ministarstvo odbrane, Pentagon, odnosi se na eru u kojoj je moguć rat velikih razmjera između velikih sila.

Svijet sve nestabilniji

"Ulazimo u svijet koji postaje sve nestabilniji, a potencijal za značajne međunarodne sukobe između velikih sila se povećava, a ne smanjuje", rekao je MIlle,y prenosi CNN.

Ruska invazija na Ukrajinu prijeti "ne samo evropskom miru i stabilnosti, već i globalnom miru i stabilnosti za koje su se moji roditelji i generacije Amerikanaca tako teško borili da odbrane", rekao je Milley.

Rat u Ukrajini i upozorenja poput Milleyevevog samo će Amerikance još više usredotočiti na pitanja sigurnosti.

Prijetnja koju Rusija predstavlja američkim NATO saveznicima u Evropi jasna je iz slučaja invazije na Ukrajinu, ali Milley je Rusiju spominjao u istom kontekstu kao i Kinu.

Rast kineske vojske, posebno njene mornarice, posljednjih je godina zabrinuo američke obrambene zvaničnike i zakonodavce.

Simbol zabrinutosti u vezi američke vojne dominacije je specifičan fokus posljednjih sedmica na hipersoničnim projektilima.

Hipersonično oružje

"Sjedinjene Američke Države su ponovo stavile naglasak na hipersonično oružje nakon uspješnih ruskih i kineskih testova posljednjih mjeseci, pogoršavajući zabrinutost Washingtona da SAD zaostaju u vojnoj tehnologiji koja se smatra ključnom za budućnost", nedavno je napisao Oren Liebermann s CNN-a.

Sve je veći narativ da američka vojska zaostaje za kineskom.

"Kineska vojna modernizacija bez presedana omogućila im je da nas preskoče u ključnim sposobnostima", rekao je predstavnik iz Alabame Mike Rogers.

"Kineska komunistička partija sada kontrolira najveću vojsku i mornaricu na svijetu. Ima više vojnika, više brodova i više hipersoničnih projektila od Sjedinjenih Američkih Država."

Kako bih saznali više o tome šta SAD znaju o vojnom kapacitetu Kine, CNN se obratio Matthewu P. Funaioleu, kineskom stručnjaku, analitičaru podataka i višem suradniku u Centru za strateške i međunarodne studije.

Izdvojeno su ključne tačke razgovora:

Dugoročni strateški cilj

FUNAIOLE: Kina se želi uspostaviti kao glavni posrednik moći u Indo-Pacifiku, istisnuti SAD u tom smislu, a svoju vojsku vidi kao jedno od primarnih sredstava za ostvarenja toga.

Ono što privlači veliku pažnju je Kina koja unapređuje svoju mornaricu, nadogradnju podmornica i razvoj programa nosača aviona. Tu vidimo kako se veliki napredak događa prilično brzo.

Zaostaju u potrošnji na vojsku

FUNAIOLE: Kina još uvijek znatno zaostaje za SAD u pogledu ukupne potrošnje (manje od polovine, prema ovoj procjeni).

Kineske snage su mnogo više lokalizirane unutar regije, ali također troše više od Koreje, Japana i Vijetnama zajedno. Što se tiče tehnologije, SAD još uvijek ima prednost u istraživanju i razvoju, ali je Kina očito radila na sustizanju u nekim specifičnim područjima.

Nedostaje kadrovska komponenta

FUNAIOLE: SAD su, u dobru i zlu, bile uključene u sukobe širom svijeta prilično dosljedno od kraja Drugog svjetskog rata, dok je kineska vojska neprovjerena. Dakle, tehnologija će biti važna, a vojna potrošnja je stvarno važna.

Ali, jedino mjesto gdje Kina ne može nadmašiti SAD, jer se samo temelji na iskustvu, je kadrovska komponenta. Dok SAD mogu crpiti iz generacija ukorijenjenog iskustva… Dakle, tehnologija govori jedan dio toga, potrošnja govori jedan dio, ali postoji i ona kadrovska komponenta u kojoj Kina nema to iskustvo.

Kina i Rusija nisu pravi saveznici

FUNAIOLE: Mislim da je to uokvirivanje autokratija naspram demokratija efikasno u razumijevanju onoga što je zapravo ugroženo na način na koji razmišljamo o međunarodnim normama i idealima.

Kina i Rusija rade zajedno kao partneri, bliži su u nekim stvarima nego u drugim, ali nisu saveznici na isti način na koji tradicionalno razmišljamo o saveznicima u američkom sistemu.

Dokaz koji je Funaiole ponudio jest da se Zapad, uključujući SAD i njihove saveznike, ujedinio protiv Rusije u vezi s Ukrajinom, ali Kina je ostala na distanci.