U bliskoj budućnosti će zbog otapanja leda na Grenlandu doći do porasta globalnog nivoa mora za gotovo 30 centimetara, a novo istraživanje navodi da nema načina da se to zaustavi, čak i ako danas prestanemo s emisijom stakleničkih plinova.
Prema novoj studiji, ukupan gubitak leda s grenlandske ledene ploče potaknut će porast nivoa mora za najmanje 25 centimetara, bez obzira na moguće scenarije globalnog zagrijavanja.
Stručnjaci iz Geološkog zavoda Danske i Grenlanda promatrali su promjene u volumenu ledenog pokrova na i oko Grenlanda. Utvrdili su da će se zasigurno otopiti oko 3.3% grenlandskog ledenog pokrova, što je ekvivalentno 110 triliona tona leda.
10 puta češće poplave zbog plima
"Porast nivoa mora će zbog ovog procesa porasti bez obzira na to što će se ovoga stoljeća dogoditi s klimatskim promjenama", rekao je geolog Jason Box iz Geološkog zavoda Danske i Grenlanda, a prenosi CNN.
Naučnici nisu odredili tačan termin porasta globalnog nivoa mora, no navode da bi se to moglo dogoditi u bilo kojem trenutku do kraja stoljeća. Ovi nalazi dolaze nakon izvještaja o porastu nivoa mora za 2022. godinu koje je ranije ove godine objavila američka Nacionalna agencija za istraživanje oceana i atmosfere (NOAA).
U izvještaju stoji da se na obalama u SAD-u u sljedećih 30 godina može očekivati porast nivoa mora od 25 do 30 centimetara, što će uzrokovati 10 puta češće poplave zbog plima i omogućiti širenje olujnih udara dublje u unutrašnjost.
Porast nivoa mora neće biti svuda isti
Grenland ima dovoljno leda da bi, ako se sav otopi, mogao podići globalni nivo mora za otprilike 7 metara. Stručnjaci ističu da porast nivoa mora od recimo 6 metara ne znači da će se ono ravnomjerno podići širom svijeta, odnosno da će taj proces dovesti do uništenja nekih područja, dok bi na drugima nivoa mora mogla i pasti.
Nekoliko dana neuobičajeno toplog vremena na sjevernom Grenlandu nedavno je izazvalo brzo otapanje ledene ploče. Samo između 15. i 17. jula se na najvećem otoku na svijetu otopilo 6 milijardi tona vode dnevno; što je dovoljno da se napuni 7,2 miliona olimpijskih bazena.
Istraživanje naziva Greenland ice sheet climate disequilibrium and committed sea-level rise objavljeno je u časopisu Nature Climate Change.