Glumac Mark Wahlberg lobirao je kod zakonodavaca u državi Nevada da usvoje zakon kojim bi se u Las Vegas dovela veća produkcija filmova poput Hollywooda.
„Volio bih da nas vidim kako gradimo studije, otvaramo radna mjesta i samo diverzificiramo ekonomiju“, rekao je Wahlberg za CNBC u intervjuu ispred zakonodavnog tijela Nevade.
„Premjestio sam svoj posljednji film ovdje. Snimam još jedan film koji dolazi u ljeto.”
Zastupnici u državi Nevada treba da glasaju o zakonu
Zastupnici u državi Nevada treba da glasaju o zakonu koji bi povećao poreske olakšice za filmsku produkciju sa 10 miliona dolara na ogromnih 190 miliona dolara godišnje u narednih 20 godina.
“Mislim da ovdje postoji mnogo više prilika za stvaranje. Toliko je rasta i toliko potencijala, to je divna prilika za sve da napreduju”, rekao je Wahlberg.
Zagovornici zakona ukazuju na poreske olakšice u Gruziji, koje su pomogle da se udvostruče broj radnih mjesta u filmskoj industriji u državi od 2011. godine.
″Zakon je nešto što je održivo i ide dugoročno u budućnost. Pruža održivost za radna mjesta”, rekla je državna senatorka Roberta Lange, demokrata iz Las Vegasa, koja zagovara zakon zajedno s Birtcher Development, Sony Pictures Entertainment i Howard Hughes Corp.
Izvršni direktor Tony Vinciquerra pojavio se pred državnim zakonodavcima prošle srijede kako bi lobirao za njegovo usvajanje. Elektronski gigant se obavezao da će potrošiti milijardu dolara na filmsku produkciju u Nevadi tokom jedne decenije, ali samo ako se usvoji paket poreskih podsticaja, poznat kao Zakon o infrastrukturi filmskog studija Nevade.
Izvršni direktor David O'Reilly također je govorio u prilog poticajima, lično se pojavio pred zakonodavcima u srijedu. Kompanija je obećala da će uložiti 700 miliona dolara u izgradnju kampusa filmskog studija u Summerlinu, zajednici u južnoj Nevadi, ako zakon prođe.
"Naši zaposleni i budućnost Summerlina neraskidivo su povezani sa ekonomijom Nevade", rekao je O'Reilly. “Ako možemo ojačati, diverzificirati i rasti dovodeći filmsku industriju ovdje, to će svima nama biti od koristi.”
Predloženi zakon bi otvorio put za razvoj dva bloka filmskih studija: lokacije Howarda Hughesa u Summerlinu i druge Birtcherove lokacije pod nazivom Las Vegas Media Campus. Taj studio bi se nalazio u tehnološkom parku Univerziteta Nevada u Las Vegasu, koji bi uključivao i obrazovne objekte za obuku za posao u filmskoj industriji.
Novac se zarađuje samo ako se troši ovdje
Kada ti studiji budu pokrenuti, producentske kompanije bi mogle da apliciraju za kredite koji bi činili 30% troškova proizvodnje i izgradnje filmova, u odnosu na sadašnji nivo od 15%. Krediti bi bili prenosivi, što znači da bi se mogli prodati drugim kompanijama.
"Taj novac se zarađuje samo ako se troši ovdje", rekao je O'Reilly za CNBC. “Da bi kompanija zaradila 190 miliona dolara poreskog kredita… morala bi potrošiti 633 miliona dolara na snimanje i stvaranje ekonomskog razvoja za cijelu ovu dolinu.”
O’Reilly je napomenuo da će, ako Sony dobije porezne olakšice kojima se nada, obećana investicija donijeti oko 16.000 radnih mjesta u regiju, od kojih će većina biti sindikalno, plus čak 10.000 građevinskih poslova.
Protivnici poreskih olakšica tvrde da bi finansijska sredstva države mogla biti efikasnije raspoređena negdje drugdje. Prema analizi Instituta za istraživanje politike Nevade, u drugim državama porezni krediti za filmsku produkciju postaju finansijski minus.
"Uprkos privlačnosti i glamuru filmske industrije, teška ekonomska realnost je da se ovi porezni krediti često jedva samo otplaćuju, a kamoli da generiraju višak", navode iz organizacije u izjavi za CNBC.
Ekonomija Nevade je u procvatu
Ekonomija Nevade je u procvatu, uglavnom zbog industrije igara i turizma. Država je upravo postavila rekord sa 1,1 milijardu dolara mjesečnog bruto prihoda od igara, što je najbolji april ikad. To je 26. mjesec zaredom da je Nevada premašila milijardu dolara.
A 2022. godine, 43% bruto domaćeg proizvoda Nevade dolazilo je od turističke industrije države, što je iznosilo 90,7 milijardi dolara, prema Udruženju odmarališta Nevada.
Oslanjanje države na igre na sreću i slobodno vrijeme pokazalo se problematičnim u prošlosti, tokom nedavnih zatvaranja zbog Covida i povezanih ograničenja putovanja.
Sjeverna Nevada uspjela je namamiti tehnološke kompanije da se tamo presele, a posebno se izdvaja Tesla Gigafactory.