Pitanje kome doista pripada određena adresa na Gmailu i kamo ide e-pošta poslana na nju vječni je problem za korisnike te Googleove platforme.
Uz oko 2,5 milijardi aktivnih korisničkih računa, ne bi trebalo biti iznenađenje što se ovo pitanje privatnosti uvijek iznova pojavljuje na službenim forumima podrške za Gmail.
Iako je problem oko primanja e-pošte namijenjenih drugom korisniku Gmaila zabrinjavajući, relativno je lako objasniti ga. Doduše, procurile su informacije prema kojima bi se adresiranje e-pošte u Gmailu moglo ponešto zakomplicirati. Evo šta se zna o tome.
Nova funkcija za zaštitu privatnosti?
Gmail bi mogao dobiti novu funkciju, sličnu Appleovoj Hide My Email, koja omogućava automatsko nasumično kreiranje jednokratnih adresa e-pošte kako bi vaša osobna adresa ostala privatna kad se prijavljujete na servise online.
Naznake o postojanju Shielded Email, kako je ta funkcija zasad nazvana, pronađene su u računalnom kodu novog izdanja Google Play Services.
Googleova korisnička podrška razmjerno često prima upite u kojima se tvrdi kako neko ima istu adresu e-pošte kao osoba koja šalje upit, zbog čega može čitati njihove poruke.
U Googleu kažu kako to nije moguće. Pokuša li neko stvoriti korisnički račun pri Gmailu s, recimo, verzijom vašeg korisničkog imena s tačkama, dobit će poruku kako je to korisničko ime već zauzeto.
Međutim, ako netko koristi verziju vaše Gmail adrese isprekidanu tačkama prilikom ispunjavanja mrežnog obrasca, pretplate na newsletter i tome slično, počet ćete dobivati poštu koju niste tražili.
Ako je vaša e-pošta [email protected], tada će vam stići e-poruke poslane na [email protected], [email protected] i [email protected].
Stvari krenu krivo ili slučajno, jednostavnom tipfelerom ili namjerom kada neko pokušava biti pametan u praćenju dolazne e-pošte povezane s navedenim adresama, ali ne uspijeva.
Poboljšanja za Sending As
Google Messages će uskoro početi obavještavati korisnike o imenu i profilu pod kojim šalju svoju poruku. Sending As će se pojavljivati izravno iznad tekstualnog polja u RCS razgovorima. Obavijest o Sending As pojavljuje se uz profilnu sliku Google Accounta i naziv računa, ali nestaje nakon slanja poruke.
Dijeljenje profila omogućuje vam dijeljenje profila Googleovog računa (samo ime i slika) s osobama kojima šaljete poruke.
Ako se profil greškom podijeli s pošiljateljem neželjene pošte ili prevarantom, razgovor može biti prijavljen kao neželjena pošta, a korisnika možete blokirati, čime se informacije o profilu odmah uklanjaju iz razgovora, piše Forbes.