Svijet

Godina talibanske vlasti u Afganistanu: Život u stalnom strahu

Godina je od dolaska talibana na vlast u Afganistanu.

Nakon haotičnog povlačenja američkih i ostalih zapadnih snaga 31. avgusta prošle godine, talibansko zauzimanje Kabula vratilo je taj pokret na vlast gotovo 20 godina nakon njihova svrgavanja. Godina njihove vlasti bila je katastrofalna za stanovništvo jedne od najsiromašnijih zemalja svijeta.

Na ulicama glavnog afganistanskoga grada uobičajena gužva. Posvuda talibanske patrole, prenosi HRT.

Škole u tajnosti

Ahmad je do prošle godine radio kao vodoinstalater za francusku vojsku. Nije uspio otići iz Afganistana kada se vojska povlačila. Sada živi u stalnom strahu.

"Čim sam čuo lupanje vratima, odmah sam se preznojio. Svaki put pomislim da će netko doći i uhapsiti me", rekao je Ahmad, stanovnik Kabula.

Ahmad ima 13-eročlanu porodicu i bez posla je. Žena ne smije raditi, a kćerke ne mogu ići u školu:

"Talibani su posvuda, u našoj ulici, pa čak i na krovovima. Stalno patroliraju naoružani".

Povratkom na vlast 15. avgusta prošle godine, talibani su najavili da će poštovati prava žena na obrazovanje i rad. No, školu mogu pohađati samo djevojčice do šestog razreda.

Mnoge škole ipak djeluju u tajnosti.

"Nakon što su škole zatvorene za djevojčice, odlučila sam osigurati prostor kamo mogu dolaziti. Postavili smo stolove i stolove u kuću kako bi mogle dolaziti i učiti", rekla je Sodaba Nazhand, direktorice neformalne škole za djevojčice.

U Afganistanu je i dalje nesigurno. Svakodnevne su pucnjave i eksplozije.

"Sigurnosna situacija je iz dana u dan sve teža. Još svjedočimo istim eksplozijama i samoubilačkim napadima kakvima smo bili svjedočili i u prošlosti", rekao je Abdul Mujeeb, brat žrtve ubijene u eksploziji.

Rat u Afganistanu počeo je kao odgovor Sjedinjenih Američkih Država na terorističke napade na SAD 11. septembra 2001.

Srušilo se kao kula od karata

Dvadeset godina poslije, predsjednik SAD Joe Biden neočekivano je objavio povlačenje američkih snaga. Sistem koji su zapadne sile pokušavale izgraditi u toj zemlji srušio se kao kula od karata.

"Godinu poslije od talibanskog preuzimanja vlasti i svjedočimo nevjerovatno visokim razinama siromaštva u zemlji. To je zbog ekonomskog kolapsa zemlje", rekao je Neil Turner iz Norveškog vijeća za afganistanske izbjeglice.

Afganistanci koji se bore s ekstremnom ekonomskom situacijom okreću se alternativama poput ranog braka za djevojčice i dječijeg rada.

Od gotovo 42 miliona stanovnika više od polovine treba humanitranu pomoć. Na odjelu u dječijoj bolnici u Kabulu popunjeni su svi kreveti.

"Nemamo novca, veoma smo siromašni, u trudnoći nisam imala dovoljno hrane i nisam mogla kupiti potrebne lijekove, zato mi je dijete sada neuhranjeno, a ja nemam novca da ga bolje liječim", kaže Maryam, majka pothranjenog djeteta.

Do sada nijedna država nije priznala talibansku vlast.