Godišnjica je Maradoninog čuda protiv Engleza. Pogledajte nestvarne statistike

Od svih bravura iz genijalne karijere Diega Armanda Maradone najviše se pamti ona koju je izveo na današnji dan prije tačno 35 godina.

U četvrtfinalu Svjetskog prvenstva u Meksiku 1986., u pobjedi nad Engleskom 2:1, prvo je u 51. minuti zabio zloglasnom božjom rukom, a četiri minute kasnije izveo je nezaboravni slalom od svoje polovice kroz šestoricu engleskih igrača i, konačno, sedmog, golmana Petera Shiltona.

Na te ikonske golove nakon toliko godina i toliko pregledavanja zaista nema smisla trošiti riječi, ali The Analyst je povodom godišnjice ovog susreta objavio neke fascinantne Diegove statistike s tog prvenstva.

Posljednji igrač koji je učestvovao u barem 10 golova

Na Mundijalu na kojem je Argentinu vodio do zlata Maradona je zabio šest golova i pet asistencija. Posljednji je igrač koji je na jednom SP-u imao barem po pet golova i asistencija te posljednji koji je učestvovao u barem 10 golova svoje reprezentacije.

Stvorio više od pola argentinskih prilika na prvenstvu

Argentina je na cijelom prvenstvu uputila 101 udarac na gol. On je šutnuo 30 puta i još 27 dodao suigračima koji će to učiniti. Ukupno je učestvovao u 56% prilika koje je Argentina stvorila.

Niko nije predriblao toliko igrača

Tokom tog prvenstva Maradona je predriblao protivničke igrače 53 puta, što je i danas rekord. Drugo mjesto na toj listi drži Brazilac Jairzinho iz 1970. godine (47), a treće Leo Messi iz 2014. s 46 uspješnih driblinga.

Četiri od ta 53 driblinga napravio je u jednoj akciji, kod historijskog drugoga gola Englezima. Tom je prilikom pretrčao 51 metar, a od 1966., otkad se vode takvi podaci, samo su tri igrača prošla veću udaljenost s loptom u nogama prije gola na SP-u, ali niko tako impresivno.

Osim kod gola Englezima, još je rekordnih sedam puta igrao rukom

Englezi nisu propustili priliku spomenuti i neregularni, ali priznati gol rukom. Tada je Diego prošao nekažnjeno, ali zabilježeno je da je na Mundijalu u Meksiku još čak sedam puta igrao rukom, više nego ijedan igrač u historiji SP-a.