Tužilaštvo Tuzlanskog kantona i Sektor kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) TK obavljaju i provjere vezane za postupak trenutne javne nabavke linearnog akceleratora i CT simulatora na Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla.
U ovom je postupku Ured za razmatranje žalbi Bosne i Hercegovine više puta poništio odluke ugovornog organa (UKC Tuzla) i vratio javnu nabavku na ponovni postupak.
Dio provjera
"Radi se o tome da je Ured za razmatranje žalbi prihvatio žalbu određenih dobavljača da se u tenderskoj specifikaciji za uređaje, onako kako su postavljeni, onemogućava konkurencija, odnosno da su parametri koji su postavljeni za CT simulator i linearni akcelerator takvi da ponudu zadovoljava samo jedan ponuđač.
Ovaj dio provjera, u kojem se utvrđuje da li se tako pogoduje nekome od dobavljača, je u ranoj fazi istražnih radnji", potvrđeno je iz Tužilaštva TK za Raport.
Međutim, začuđuje da se tek sada vrše provjere, iako svaki dan bez ovog uređaja znači dodatni udarac u liječenju životno ugroženih onkoloških pacijenata sa područja TK koji ne mogu primiti terapiju na UKV Tuzla.
Također, Kantonalno tužilaštvo TK obavlja provjere i istražne radnje po dostavljenoj informaciji vezanoj za zabranu upotrebe uređaja za radioterapiju na Odjeljenju za radioterapiju Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Tuzla.
Državna regulatorna agencija za radijacijsku i nuklearnu sigurnost je izvršila kontrolu ispravnosti uređaja i licence za korištenje uređaja.
Na osnovu kontrole, agencija je izdala rješenje o zabrani upotrebe tri aparata za radioterapiju, dva linearna akceleratora i jedan CT simulator, o čemu su obavijestili Tužilaštvo TK.
Vještačenje uređaja
Vještačenje uređaja po naredbi Tužilaštva je obavio tim vještaka medicinske fizike iz Mostara, Sarajeva i Zenice.
Tužilaštvu je dostavljen nalaz i mišljenje, ali je postupajući tužilac tražio dopunu vještačenja.
"Ključni parametri vještačenja su bili da se utvdi da li su linearni akceleratori u periodu kada su bili korišteni mogli dodatno štetno utjecati na zdravlje onkoloških pacijenata, te da li su bili redovno servisirani i održavani od ovlaštenih servisa.
Ono što trenutno proizilazi iz nalaza vještačenja je da se ovi uređaji ne mogu više koristiti i da nisu redovno servisirani", navode iz Tužilaštva.
Dopunsko vještačenje je usmjereno na konkretne pacijente u određenom vremenskom periodu.
Vještačenje se ispituje da li su aparati kada su korišteni, a nisu bili servisirani, mogli dodatno štetno utjecati na zdravlje pacijenata. Ovaj dio vještačenja je i dalje u toku.
"Nakon svih obavljenih provjera će se donijeti tužilačka odluka i utvrditi ima li elementa nekog krivičnog djela u činjenju ili nečinjenju odovornih osoba u UKC-u Tuzla", saopćili su nam iz Tužilaštva.