Na opće iznenađenje Vlada RS objavile je prije nekoliko dana kako je saglasna za uvođenjem jedinstvenog broja za hitne slučajeve (112).
"Vlada Republike Srpske je saglasna sa Nacrtom zakona o dopunama Zakona o komunikacijama u dijelu koji se odnosi na uvođenje jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve '112'", dio je saopćenja u kojem navode da će državni zastupnici iz RS biti upoznati sa njihovim stavom.
Ovakav stav iznenadio je sve političke faktore, pa čak i one koji koaliraju sa SNSD-om na nivou države.
Razlog su raniji stavovi Milorada Dodika i premijera RS Radovana Viškovića koji su uvođenje jedinstvenog broja izjednačavali sa kraje Republike Srpske.
"Dok smo mi vlast, to nikada neće zaživjeti", govorili su.
No, izgleda da se ipak dešava.
Opozicija u RS ovo tretira kao novi dokaz za prevrtljivost i popustljivost SNSD-a koji je od thničkih stvari pravio populističku priču za mase, a kako bi ublažio očitu promjenu kursa jučer se iz Vlada RS sa 'objašnjenje' oglasio ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan.
On je pokušao objasniti kako se ne radi o prijenosu nadležnosti i da će se kroz zakon o jedinstvenom broju za hitne slučajeve ispoštovati sve nadležne institucije u RS.
No, iz razgovora za zastupnicima i ministrima iz Trojke, saznali smo da nikada nije ni planirano da se ikakve nadležnosti prenose niti to ima ikakve veze sa ovim zakonom. Naprosto - nema ni logike da ako je hitan slučaj u Doboju, na teren izlazi hitna pomoć ili policija iz Zenice, nego ide najbliža služba.
Jasno je dakle da je Karan isturan kako bi ublažio priču o prevrtljivosti i novom popuštanju SNSD-a, ali je pitanje zbog čega to SNSD sad radi?
Uvođenje jedinstvenog broja za hitne slučajeve jedan je od tri zadatka koji BiH mora ispuniti kako bi mogla aplicirati na Plan rasta Evropske unije gdje nas potencijalno čekaju stotine miliona eura sredstava.
SNSD je ranije blokirao tri tačke, a to su ukidanje entitetskog veta za dodjelu pomoći iz državnih sredstava i popunjavanje nedostajućih sudija u Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine.
Sad su dakle ostale još dvije sporne.
Nakon što je SDA preko svojih kantonalnih premijera blokirala slanje Plana reformi, pojavio se plan da se Radna grupa za sačinjavanje ovog plana promijeni tako što će se izbaciti SDA iz nje. A, SNSD je očito pod (nečijim) pritiskom pristao da otkoči još jednu tačku i da uveća šanse da BiH dobije milione eura iz Plana rasta.
No, ne treba ovdje miješati konstruktivnost i sebični interes SNSD-a. Naravno da Dodik i njegovi pijuni nemaju nikakav interes da prave od BiH normalnu državu. Ovdje se radi o čistom interesu i to finansijskom.
Dio novca koji Evropska unija bude uplaćivala ići će i za projekte u RS, a to je Dodiku i SNSD-u prijeko potrebno da bi se zadržali na vlasti.
Trenutna situacija u RS je takva da je budžet u ogromnoj krizi i da jedva isplaćuje osnovne obaveze poput penzija i socijalnih davanja, a već se bilježi izostanak plaća i naknada u nekim budžetskim institucijama.
Dakle, odgovor na pitanje zašto je SNSD postao 'konstriktivan' je: besparica.