Buduća Vlada Srbije koju bi, odlukom šefa države Aleksandara Vučića, trebao formirati profesor Medicinskog fakulteta beogradskog univerziteta Đuro Macut, ne može pridonijeti rješavanju društvene i političke krize, bit je reakcija opozicije i civilnog društva dan nakon što je Macut imenovan mandatarom.
Vučić je u nedjelju povjerio mandat za sastav buduće srbijanske vlade endokrinologu Đuri Macutu, profesoru Medicinskog fakulteta kao nestranačkoj osobi, ali bliskoj vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci (SNS).
Ostavka Vučevića
Imenovanje je uslijedilo nakon što je vladi mandat službeno prestao 19. marta, a zastupnici u Skupštini konstatirali da je premijer Miloš Vučević, na valu studentskih protesta, podnio ostavku, koja povlači i pad cijele vlade.
Zakonski rok za formiranje vlade je 18. april, što ne bi trebao biti problem jer parlamentarnu većinu kontrolira vladajuća koalicija na čelu sa SNS-om.
No, ako se to ne dogodi Vučić bi s ovlastima šefa države bio dužan raspustiti Skupštinu i raspisati izvanredne parlamentarne izbore u roku od 45 do 60 dana, najkasnije početkom juna.
Premijer u tehničkom mandatu Miloš Vučević vjeruje da bi Macut i nova vlada trebali donijeti "novu energiju koja je Srbiji prijeko potrebna".
Val reakcija opozicije, pokrenut već sinoć poslije imenovanja, nastavljen je danas nepodijeljenom sumnjom opozicionih stranaka i civilnog društva, a u njima se ukazuje na to da se u Macutove kompetencije ne vjeruje, te da će on bio samo marioneta, a da će konce iz drugog plana povlačiti Vučić, kojeg se naziva Macutovim "poslodavcem".
Vučić je izabrao čovjeka koji nikada nije vodio nijedan sistem, niti se ikada bavio ni državom ni politikom, a sada bi trebao "glumiti" premijera, ocijenila je opoziciona stranka lijevog centra, Stranka slobode i pravde (SSP).
Konzervativna Narodna stranka drži da je mandatar "uvaženi ljekar, ali politički amater", insistirajući da posao premijera zahtijeva mnogo vještina, znanja, sposobnosti i političkog iskustva.
Pokret Dveri, s istog opozicionog spektra, Macuta vidi kako osobu bez društveno-političkog autoriteta, neophodnog za najvažniju dužnost u državi, i smatra da će on biti "samo još jedna marioneta" u rukama srbijanskog predsjednika.
Izbor novog premijera stranka Srbija centar usporedila je s "namještenom tombolom u seoskoj krčmi", ocijenivši kako je svejedno tko je mandatar "ako je Aleksandar Vučić poslovođa".
Žele prijelaznu vladu
Istodobno, i organizacije civilnog društva i dominantna većina opozicionih stranaka insistiraju na drukčijem rješenju izlaza iz krize - formiranju prijelazne vlade, vlade narodnog povjerenja ili vlade stručnjaka, čiji bi cilj bio revizija popisa birača, reguliranje medijske scene i stvaranje uvjeta za poštene i demokratske izbore pod neovisnom kontrolom.
Vučić odbija pristati na bilo koji vid prijelazne vlade, poručujući da se to "može dogoditi samo preko njega mrtvog", dok studentske proteste koji imaju sve veću podršku javnosti, naziva "obojenom revolucijom".
Na današnjem okruglom stolu građanske inicijative ProGlas o "vladi narodnog povjerenja" zaključeno je da je neophodna politička artikulacija kojom bi se, uz još masovniju podršku, napravio iskorak iz društvene krize.
"Na putu smo da pokušamo okupiti sve društvene aktere u formiranju zajedničke fronte", rekla je u ponedjeljak poslije okruglog stola sveučilišna profesorica Ivanka Popović iz ProGlasa.
Postoji saglasnost, dodala je, da formiranje vlade narodnog povjerenja bude način političke artikulacije glasa društvene većine.
To ne znači da prestaju protesti i svi vidovi građanskog neposluha, naglasila je Popović.
Usvojena deklaracija
Danas je i Zajednički konsultativni odbor civilnog društva između EU i Srbije (EU-Serbia Civil Society Joint Consultative Committee - JCC) usvojio deklaraciju u kojoj izražava duboku zabrinutost zbog sve veće političke i institucionalne krize u Srbiji, uz snažan apel za poštivanje vladavine prava, slobode medija i odgovornost institucija.
Također, JCC je istaknuo da pažljivo prati velike studentske proteste potaknute tragedijom u Novom Sadu i pogibijom 16 osoba u padu nadstrešnice na željezničkoj stanici, za što javnost smatra odgovornom vlast, umiješanu u koruptivne poslove i traljavo izvedene radove.
Istaknuta je puna podrška zahtjevima srpskih studenata za pravdu, odgovornost i funkcionalne institucije, bez političkog utjecaja, uz osudu svakog nasilja nad mirnim demonstrantima i hitne istrage, uključujući i tvrdnje o upotrebi zvučnog oružja protiv građana na progtestu 15. marta koji je u Beogradu okupio stotine hiljada ljudi.
"Mladi su ključ budućnosti Srbije", navodi se u deklaraciji, uz poziv vlastima da uspostave okvire za snažno uključivanje mladih u donošenje odluka i snaženje povjerenja u institucije.
U međuvremenu, mandatar Đuro Macut odbio je komentirati svoje namjere i poteze, rekavši danas agenciji FoNet da će to učiniti tek nakon što u parlamentu izloži plan vlade, za što je rok 18. aprila.