Region

Guardian: EU zataškala brutalnost hrvatskih policajaca prema migrantima

„Zvaničnici Evropske unije optuženi su za „odvratno zataškavanje”, nakon što su sakrili dokaze neuspjeha Hrvatske da nadgleda i istraži prijave o policijskoj brutalnosti koja ponižava, pljačka i maltretira migrante na svojim granicama”, javlja britanski dnevni list The Guardian.

Ovaj utjecajni medij poziva se na interne emailove koji cirkuliraju Evropskom komisijom. Iz njih se vidi žestoka rasprava po ovom pitanju, te ljutnja zvaničnog Brisela na vladu Andreja Plenkovića koja nije bila u stanju provesti mjere zaštite koje plaća EU.

Učestali izvještaji o brutalnosti policije Hrvatske nad migrantima krajem prošle i početkom ove godine dovele su do serije objava izvještaja organizacija koje se bave zaštitom ljudskih prava. Odmah za njima, uslijedila su pitanja poslanika Evropskog parlamenta. Tokom pripreme odgovora na njih, Evropska je komisija ljudito upozorila Vladu Hrvatske da je to skandalozno.

„Neuspjeh da koristite novac, odobren još prije dvije godine, za potrebne granične policije zasigurno će biti skandal”, piše u jednom od emailova poslatih iz Brisela u Zagreb.

EU je svojevremeno odobrila veliki paket pomoći Hrvatskoj u kome je jedan od uslova za njegovo trošenje bio i nadzor nad policajcima. Kako su izvještaji o policijskoj brutalnosti prema migrantima koji dolaze uglavnom preko Bosne i Hercegovine gomilali, incidenti postajali sve ozbiljniji, a posebno nakon što je granična policija Hrvatske pucala na migrante, u Briselu su postali vrlo nervozni.

U decembru 2018. godine Hrvatskoj je odobreno 6,8 miliona eura pomoći kako bi se pomoglo graničnoj policiji te države. Taj novac, prema izjavama zvaničnog Zagreba, proslijeđen je UN-ovoj agenciji za izbjeglice (UNHCR), no iz nje je odgovoreno da to nije tačno!

„Dok znamo da nekih 300.000 eura nije potrošeno, mislili smo da je oko 240.000 ipak realizirano na troškove mehanizma nadzora. Ali, ako je potrošeno samo 102.000 na to, onda sigurno ćemo imati skandal”, stoji u jednom od emailova iz Brisela k Zagrebu.

Skandal je i u tome što je Evropska komisija o tome razgovarala samo s Zagrebom, dok su drugima prešućivali činjenice. To se posebno vidi u odgovorima na pitanja poslanika Evropskog parlamenta.

Clare Daly, poslanica iz Irske, ogorčena je spoznajom da je dobijala nepotpune odgovore.

„To je užasno. Evropska komisija izgleda zajedno s Hrvatskom zataškava stvari”, rekla je ona The Guardianu, nakon što joj je novinar tog lista prezentirao saznanja.

Iz Evropske komisije na sve su odgovorili da „čitanje povjerljivih emailova, bez punog uvida u temu, može stvoriti pogrešne dojmove”.

„Vlasti Hrvatske objašnjavaju u svom finalnom izvještaju o provedbi mehanizma nadzora šta su uradili i na koji način. Obzirom da raniji njihov izvještaj nije bio cjelovit, Komisija je od Hrvatske zatražila pojašnjenja i pisano i usmeno”, rekli su iz Brisela The Guardianu.

Nervoza je resla i u Strazburu jer se kasnilo s odgovorima na poslanička pitanja.

„Sve to baca jako svijetlo na Vladu Hrvatske i njen dosije o poštivanju ljudskih prava, ali i spremnost Evropske komsije da se sve zataška. Objašnjenja za kašnjenja su u tome da su odgovori iz Hrvatske „nekompletni”, navodi The Guardian.

Skandal postaje veći ako se u obzir uzmu ubrzane pripreme Hrvatske da pristupi Šengenskom sporazumu. No, jedan od preduslova za to je i poštivanje ljudskih prava. A zvaničnom Zagrebu sve je teže dokazati da se ona poštuju.

The Guardian donosi detaljan izvještaj Vijeća za izbjeglice Danske (DRC) koji opisuje incident od 26. maja prošle godine. Tada je 11 Pakistanaca i petero Afganistanaca uhapšeno u rejonu Plitvičkih jezera. Uhapsili su ih ljudi u crnim uniformama i s maskama na licu.

„Vezali su ih čvrsto za drvo. Kada su vidjeli da se ne mogu ni pomaći, počeli su pucati. Oružje su stavljali blizu ušiju Pakistanaca i Afganistanaca, a pucali su im i oko nogu”, prenosi DRC detalje događaja opisujući ga kao „najgori incident s migrantima”.

Tu nije kraj mukama 16 uhapšenih. Bili su mučeni.

„Korišteni su i elektro-šokovi. Oni su stavljani na vrat i glavu svezanih ljudi. Jedan od onih u uniformi uzeo je nož i rezao po ljudima. Imamo i dokaze kako je porezao dlanove jedne od žrtava”, citira The Guardian izvještaj DRC-a.

U tom se dokumentu ističe i da je mučenje migranata potrajalo, te da su se dželatima pridružili i policajci. Oni su migrante ubacili u kombije i dovezli do granice BiH gdje su im naredili da pređu u našu zemlju.

„Svi migranti imali su rane koje su krvarile, bili su puni modrica po glavi i drugim dijelovima tijela”, citira The Giardian Nicolu Baya, ispred bh. ogranka DRC-a.

„Četvorici migranata polomljena su ramena, a dvojica su imali slomljene noge”, dodaje on.

List je tražio reakciju policije Hrvatske iz koje je sve kategorički demantirano. Rečeno je i da „tražitelji azila mogu izmisliti priče. Za povrede su rekli da su najvjerovatnije rezultat „sukoba među migrantima” koji su izbili u blizini Cazina 28. maja.

No, The Guardian je istražio i taj incident i utvrdio da se radi o dva sasvim različita događaja.

„Niti jedna osoba umiješana u incident u Cazinu nije rekla da ih je policija napala”, piše ovaj list.