Istraživači su otkrili da hakeri mogu koristiti umjetnu inteligenciju za špijuniranje sadržaja na ekranu presretanjem elektromagnetskog zračenja koje propuštaju HDMI kablovi između računarskih monitora i domaćina. Kažu da takvi napadi možda već postoje, ali prosječan korisnik kućnog računara ne bi trebao biti pretjerano zabrinut.
Napadači mogu izvesti napade na različite načine, uključujući korištenje antena postavljenih izvan zgrada za presretanje signala s HDMI kabla, a ta se špijunaža provodi presretanjem elektromagnetskog zračenja koje curi iz HDMI kabla računara. Istraživači kažu da, iako je digitalni video signal složeniji, ranjiv je na određene vrste napada.
Federico La Rocca i njegov tim sa Univerziteta Republike Urugvaj razvili su model umjetne inteligencije koji može rekonstruirati digitalne signale iz procurjelih signala nekoliko metara dalje. Agencija za nacionalnu sigurnost Sjedinjenih Američkih Država (NSA) i NATO takve napade nazivaju napadima TEMPEST.
Koristeći metode slične onima koje je razvio tim La Roca, hakeri mogu njuškati po zaslonu dok korisnici unose šifrirane poruke, prijave u banku ili druge osobne podatke. Istraživački tim rekao je da su hakeri čak mogli koristiti antene izvan zgrada za presretanje signala. Također mogu ugraditi mali uređaj za snimanje signala, a zatim prenijeti podatke ili ih fizički dohvatiti. Istraživači su trenirali AI model s nizom odgovarajućih sirovih i presretnutih signala, a zatim su koristili softver za prepoznavanje teksta kako bi prepoznali oporavljene slike i usporedili ih s izvornim slikama na zaslonu. U testu je oko 30 % likova bilo netačno prepoznato. Istraživački tim rekao je da je stopa greške dovoljno niska da ljudi i dalje mogu tačno pročitati većinu teksta.