Region

Hakerski slučaj iz Zadra: “Kako mislite moj unuk provalio u Pentagon? Pa eno ga u sobi!”

Policija je ušla u trag mladom hakeru koji je provalio u sustav tvrtke A1, ukrao podatke korisnika i za njih tražio otkupninu od 500.000 dolara.

Maloljetnik iz Slavonije nije jedini haker na ovim prostorima, hrvatski hakeri bave se, između ostalog, hvatanjem pedofila i kriminalaca, prenosi 24sata.hr.

Nezanimljivi podaci

"S 15 godina sam provalio u sistem američke vojne baze Andersen na Pacifiku na otoku Guam. Bio sam fasciniran računalnim sistemima i njihovom sigurnosti, ali pravi motiv bio je moje zanimanje i interes za teorije o izvanzemaljcima i drugim rasama te njihovoj suradnji s američkom vojskom.

Po pitanju izvanzemaljaca zapravo nisam našao ništa, samo sam došao do osobnih baza podataka ljudi koji rade u bazi, što su njima bili osjetljivi podaci, a meni zapravo nezanimljivi", ispričao je prije nekoliko godina Zadranin Vice M.

Tada je bio učenik Matematičke gimnazije, poznatog zadarskog MIOC-a.

"Zapravo sam očekivao da će ti sistemi biti puno bolje zaštićeni i nije trebalo neko veliko znanje da se u njih provali. Svaki sustav je ranjiv, a općenito se premalo misli na sigurnost podataka i privatnost. Stvar je u tome da treba imati pravu informaciju i alat te biti povezan s ljudima.

U vrijeme kad sam provaljivao u sisteme, 1997. godine, u Hrvatskoj još nije bilo zakona o računalnoj sigurnosti, tako da zapravo ono što sam napravio nije bilo moguće pravno sankcionirati. Svejedno su mi u februaru 1997. godine na vrata zakucali policajci iz Odjela za gospodarski kriminal, po nalogu Interpola.

Situacija je bila smiješna. Došli su i rekli mojem pokojnom didu: "Vaš unuk je provalio u Pentagon", a on je na to odgovorio: "Kako provalio u Pentagon, nije se maknuo iz sobe već tjedan dana", smije se danas Vice.

Kaže kako mu je policija tada oduzela računalo i da su ga htjeli optužiti za štetu od 500.000 dolara.

"To nije imalo smisla s obzirom na to da nikakve podatke nisam ni dirao ni oštetio. Nakon dva mjeseca su mi ipak vratili računalo", kaže Vice.

Poslovne ponude

U razvijenim zemljama poslodavci bi se obično otimali za talentirano dijete koje je nadmudrilo brojne stručnjake koji rade na sigurnosti sustava koji smatraju jako važnim. Ali ne i kod nas, piše 24sata.hr.

"Poslovnih ponuda nakon tog slučaja nije bilo, iako se puno pričalo o tome. Nisam dobio ni stipendiju. Nakon MIOC-a upisao sam Studij organizacije i informatike FOI u Varaždinu, koji nisam završio jer je, uz moju ljubav prema računalima, prevladala još veća ljubav, a to je prema psihologiji, tj. prema istraživanju čovjeka i njegovih unutarnjih stanja i potencijala. Već osam godina radim kao terapeut. Nekad sam provaljivao u računalne sisteme, a danas u ljudske", kaže nam Vice M.

Prema podacima CARNET-a, u protekloj godini oko 1.000 internet-poslužitelja u Hrvatskoj bilo je neki način srušeno ili kompromitirano. Broj hakerskih napada je porastao 20 posto, no za ovu godinu tek se prikupljaju podaci.

Najčešći napadi na krajnje korisnike su krađa identiteta, upadi u računala, ucjene kripitiranim sadržajem i slično. Iz policije savjetuju korisnike da koriste složene lozinke i ne pohranjuju lozinke u internetske preglednike.

Također savjetuju da ne otvaraju sumnjive poveznice u e-mail porukama i da svoja računala osiguraju sa što boljim antivirusnim programima.