Berze širom svijeta od jutros imaju velike turbulencije, a CNBC-jeva biznis analitičarka Karen Tso kaže da bi čimbenici koji su u pozadini mogli imati značajan utjecaj na globalne kamatne stope.
Padove berze o kojima smo izvijestili opisala je kao "vrlo veliki tržišni događaj koji se odvija".
To je uzrokovano strahom da bi SAD mogle ući u recesiju - "potpuni zaokret tamo gdje smo bili prije samo nekoliko sedmica, kada smo govorili o otpornosti američke ekonomije".
Oko 114.000 radnih mjesta otvoreno je u julu - što je znatno manje od 175.000 novih radnih mjesta koje predviđa Wall Street.
Analitičari JPMorgana sada misle da postoji 50% vjerovatnosti recesije u SAD - što bi, kako kažu, rezultiralo smanjenjem kamatnih stopa od prethodno oštroumnog američkog Fed-a za 50bp u septembru i ponovno u novembru.
Konteksta radi, Ujedinjeno Kraljevstvo je upravo prošle sedmice imalo svoje prvo smanjenje od 25 bp - uz upozorenje Banke Engleske da put do nižih stopa neće biti brz.
Ali Tso smatra da bi događaji koji se sada odvijaju mogli promijeniti način razmišljanja centralnih banaka širom svijeta.
Ona je za Sky News rekla: "Posljedice su ogromne jer ovdje ne govorimo samo o Fed-u.
"Ako je to slučaj i govorimo o promjeni monetarne politike u SAD, to bi moglo značiti da bi druge centralne banke od ECB-a do Bank of England pa nadalje mogle razgovarati o agresivnijem smanjenju stopa."
Istaknula je da ministri finansija u Aziji pokušavaju napraviti mir.
"To uzrokuje da ministri finansija dolaze iz Japana u Tajland kako bi razgovarali o tome koliko su ta tržišta otporna", rekla je.
"Koordiniraju akciju, zabrinuti su i to emitiraju nekim učesnicima na tržištu", istakla je.
Sve ovo utjecalo je i na kritpovalute koje su također pale. Bitcoin je pao na oko 50.000 dolara, najnižu razinu od februara. U petak su dionice u New Yorku oštro pale nakon razočaravajućih podataka o radnim mjestima, koji su također pokazali da je zaposlenost za maj i juni revidirana prema dolje.
Brojke za juli izazvale su zabrinutost da bi se dugogodišnji bum zapošljavanja u SAD mogao približiti kraju. To je potaknulo nagađanja o tome kada će - i za koliko - Federalne rezerve smanjiti kamatne stope.
Postoji strah da će se američk privreda usporiti, unatoč najnovijim podacima koji pokazuju da je raslo po godišnjoj stopi od 2,8%.
"Možete odabrati dokaze za stvaranje pozitivne priče, možete odabrati i dokaze za stvaranje negativne priče. Mislim da još uvijek univerzalno ne možemo reći da stvari idu u jednom smjeru", rekla je Kelemen.
Tržišta dionica već su bila zabrinuta zbog visokih troškova zaduživanja i uznemirena zbog znakova da bi dugotrajni rast cijena dionica, djelomično potaknut optimizmom u vezi s umjetnom inteligencijom (AI), mogao biti na izmaku.
Pad Nasdaqa u petak spustio je taj indeks oko 10% u odnosu na njegov posljednji vrhunac. Dow Jones Industrial Average također je pao 1,5% u petak, a S&P 500 je završio 1,8% niže.
Tokom vikenda, firma iskusnog američkog investitora i milijardera Warrena Buffetta Berkshire Hathaway otkrila je da je prodala oko pola svog udjela u američkom tehnološkom divu Appleu, što su mnogi na tržištu shvatili kao loš znak.