Napeto je bilo jučer u Crnoj Gori, tačnije u Cetinju, dan uoči ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija koje bi prema najavama trebalo da bude održano danas u Cetinjskom manastiru.
Policija se povukla
Sigurnosna situacija je tokom čitavog jučerašnjeg dana bila zabrinjavajuća. Bitno je napomenuti da grupa građana blokirala magistralni put Podgorica – Cetinje.
Naime, kako navode regionalni mediji oni su probili blokadu koju je policija postavila na kružnom toku na ulazu u Cetinje, a onda po putu posuli kamenje, postavili gume i kontejnere kako bi spriječili prolaz ka Cetinju srpskom patrijarhu Porfiriju i mitropolitu crnogorsko-primorskom Joanikiju. Policija se nakon toga povukla.
Jasno je bilo da gađrani neće odustati. Tako su sinoć i ponoć dočekali pod otvorenim nebom. Kako javljaju novinari sa lica mjesta uz građane, na asfaltu su bile sinoć tokom noći gume, kamenje, parkirani automobili, a na pojedinim mjestima i gabaritnija vozila, poput šlepera.
Oni su imali jasan stav koji nisu mijenjali a to je da se neće povući sve dok ne bude objavljeno kako ustoličenja mitropolita SPC Joanikija na Cetinju neće biti.
Pojedini su zapalili bili i vatru tokom noći.
Detalji haosa
No, podsjetimo da je sinoć kasno se pojavila informacija da ustoličenja neće biti te kako su odustali na nagovor Dritana Abazovića i Zdravka Krivokapića.
Međutim, iz SPC su jako brzo reagovali i jasno stavili do znanja da neće odustati.
"Sutra ujutro, s božijom pomoći i molitvom za mir, svi arhijereji kreću u Cetinje da bi ustoličili vladiku Joanikija u tron mitropolita crnogorsko-primorskog”, kazao je tako sinoć patrijarh te dodao da SPC nikada neće odustati od ustoličenja u cetinjskom manastiru.
Nego, osvrnimo se na sve detalje jučerašnjeg haosa u Crnoj Gori, koji su mnogi politički analitičari okarakterisali kao predratno i uznemirujuće stanje.
Pogledajte kakva je bila situacija tokom jučerašnjeg dana u Crnoj Gori. Naime, radi se o probijanju jedne od blokada.
Crnogorski predsjednik Milo Đukanović, usred novih društvenih i međuetničkih napetosti u zemlji, optužio je Srbiju za ponižavanje Crne Gore i provođenje ekspanzionističke politike u regiji.
I dok se prosvjedi protiv ustoličenja novog crnogorskog mitropolita Srpske Pravoslavne Crkve (SPC) nastavljaju na Cetinju i u Podgorici, Đukanović je pozvao na mir, očuvanje stabilnosti i multietničkog sklada u zemlji. Potom, Đukanović se pridružio građanima na ulicama.
Svakako, da su na cijelu situaciju reagirali mnogi političari iz zemalja regiona ali i svijeta. Oštre reakcije su uslijedile iz Srbije, a dešavanja je prokomentirao i lider Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović, što detaljnije možete pročitati ovdje.
Također, reagirali su i pojedini ambasadori.
Britanska ambasadorka Karen Medoks je jučer kazala je da razlozi koji stoje iza tenzija ovog vikenda neće biti riješeni provokativnim riječima i nasiljem.
Između ostalog, reagirao je i Izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Tonino Picula koji je kazao je da sa posebnim zanimanjem prati razvoj krize uoči ustoličenja novog mitropolita Joanikija.
Detaljan izvještaj dešavanja u Crnoj Gori možete i danas pratiti na Raportu.