U Mariupolju, gradu na jugu Ukrajine, prije rata je živjelo oko 400.000 ljudi. Ruska invazija pretvorila ga je u ruševine. Procjenjuje se da su u gradu ubijene hiljade civila, a desetine hiljada ne mogu pobjeći iz opkoljenog grada.
Glasnogovornik ukrajinskog ministarstva odbrane Oleksandr Motuzjanik rekao je da ruske snage još uvijek nisu potpuno osvojile Mariupolj.
"Situacija u Mariupolju je izuzetno teška. Upravo se vode žestoke borbe. Ruska vojska neprestano zove nova pojačanja kako bi osvojila grad", rekao je Motuzjanik.
Ako Rusi uspiju osvojiti Mariupolj, što se čini sve izglednijim, bit će to prvi veliki ukrajinski grad koji je pao u ruske ruke.
Rusko ministarstvo odbrane ranije je reklo da su zauzeli čeličanu Iljič, ali to još uvijek nije potvrđeno. Vjeruje se da se preostali branitelji Mariupolja, ukrajinski marinci i pukovnija Azov, drže u Azovstalu, još jednoj golemoj čeličani.
Obje čeličane su u vlasništvu Metinvesta, kompanije najbogatijeg ukrajinskog poslovnjaka, koja je ključna za industriju istočne Ukrajine. Metinvest je jučer za Reuters poručio da neće dozvoliti da njegovi pogoni funkcioniraju pod ruskom okupacijom.
Zamjenica ukrajinskog premijera Irina Vereščuk objavila je da je za danas dogovoreno devet humanitarnih koridora za evakuaciju civila, a među njima je lučki grad Mariupolj, potpuno razoren, do kojeg sedmicama ne stiže humanitarna pomoć.
Mariupolj je moguće napustiti privatnim automobilima, rekla je.
U saopćenju je Vereščuk izvijestila da je pet od devet koridora dogovoreno za regiju Lugansk na istoku, koja je pod teškim bombardiranjima.