kontroverzna ličnost

Haos u Moskvi zbog hapšenja gazde Telegrama: To je jedini glasnik ruske vojske. Sve njihove poruke mogle bi doći u ruke Zapada

Milijarder, osnivač Telegrama, Pavel Durov uhapšen je nakon što je tokom vikenda stigao u Francusku svojim privatnim avionom.

Navodno je bio predmet naloga za pretres, a francuske novinske kuće sugerirale su istragu usmjerenu na nedostatak moderatora u aplikaciji za šifrirane poruke i potencijalne kriminalne aktivnosti korisnika.

Popularna aplikacija

Telegram je jedna od najčešće preuzimanih aplikacija na svijetu. Međutim, ko stoji iza toga - i kako aplikacija radi?

Rođen u Rusiji, Pavel Durov je osnivač i vlasnik Telegrama - besplatne aplikacije za razmjenu poruka koja se takmiči s drugim platformama kao što su WhatsApp, Facebook Messenger i TikTok.

Forbes trenutno procjenjuje njegovo bogatstvo na 15,5 milijardi dolara - što ga čini 120. najbogatijom osobom na svijetu - a ponekad ga zovu i "ruskim Markom Zuckerbergom".

Ovaj 39-godišnjak napustio je zemlju 2014., godinu nakon pokretanja Telegrama, nakon što je odbio udovoljiti vladinim zahtjevima da se zatvore opozicione zajednice na VKontakteu - ranijoj platformi društvenih medija koju je osnovao sa svojim bratom, a kasnije prodao.

U Dubai se preselio 2017., a u augustu 2021. postao je francuski državljanin.

Prema medijskim izvještajima, Durov je također dobio državljanstvo Ujedinjenih Arapskih Emirata. Također je državljanin St Kitsa i Nevisa, države s dva otoka na Karibima.

Sigurnosne službe

Aplikacija Telegram je utjecajna u Rusiji, Ukrajini i bivšim sovjetskim republikama.

Međutim, Rusija je počela blokirati aplikaciju 2018. nakon što je firma odbila postupiti u skladu sa sudskim nalogom da državnim sigurnosnim službama odobri pristup šifriranim porukama svojih korisnika.

Akcija je imala mali učinak na dostupnost Telegrama u Rusiji, ali je izazvala masovne proteste u Moskvi i kritike nevladinih organizacija (NVO).

Aplikacija postaje sve popularnija i sada je među pet najpreuzimanijih u svijetu, kažu u ovoj kompaniji.

U 2023. prešao je 700 miliona aktivnih mjesečnih korisnika - a cilj je premašiti milijardu u roku od godinu.

Međutim, njegova rastuća popularnost dovela je do pojačanog nadzora u nekoliko evropskih zemalja, uključujući Francusku, u pogledu mogućih sigurnosnih problema i problema s kršenjem podataka.

"Telegram je predan zaštiti privatnosti korisnika i ljudskih prava kao što su sloboda govora i okupljanja", navodi firma na svojoj web stranici i dodaje:

"Igrala je istaknutu ulogu u prodemokratskim pokretima širom, svijeta, uključujući Iran, Rusiju, Bjelorusiju, Mianmar i Hong Kong."

Poznat je po tome što se često oblači u crnu odjeću.

Nakon njegova hapšenja, nekoliko se aktivista okupilo kako bi mu iskazalo podršku u Moskvi. Papirnati avioni, pozivajući se na Telegram, postavljeni su u blizini francuske ambasade u Moskvi.

Govoreći o odlasku iz Rusije kontroverznoj američkoj medijskoj ličnosti Tuckeru Carlsonu u aprilu, Durov je rekao da bi "radije bio slobodan nego primati naredbe od bilo koga".

Poziv Lavrovu

Zanmimljivo, na njegovo hapšenje su promptno reagirali neki ruski visokorangirani političari.

Zamjenik predsjednika Državne dume Vladislav Davankov rekao je kako je pozvao ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova da osigura Durovljevo oslobađanje.

"Hapšenje bi moglo imati političke motive i biti način pribavljanja ličnih podataka korisnika Telegrama. To ne smijemo dopustiti", poručio je na svom Telegram kanalu, kako prenosi Financial Times.

Andrej Klišas, ​​čelnik Odbora ruskog Vijeća Federacije za ustavno pravo, opisao je postupke Francuske kao "borbu za slobodu govora i evropske vrijednosti" u sarkastičnoj objavi na svom Telegram kanalu.

Bivši savjetnik ukrajinskog ministra unutarnjih poslova, Anton Geraščenko, na mreži X je objavio neke od komentara na ruskim društvenim mrežama nakon hapšenja Durova.

Radi se, kaže, o nagađanjima i paničnim ispadima:

"Navodno je prije nekoliko dana Durov tražio sastanak s ruskim predsjednikom Vladimirov Putinom u Bakuu i odbijen je".

"Telegram je glavna informacijska mreža, komunikacijski alat i rusko sredstvo utjecaja na svijet. Telegram je messenger aplikacija broj jedan u Ukrajini. Ima 300 miliona korisnika u Indiji i vodeći je u Južnoj i Latinskoj Americi. Mogao bi se izgubiti utjecaj Rusije na svijet".

"Durovljevo hašenje moglo bi biti slično britanskom razbijanju šifre Enigma tokom Drugog svjetskog rata: Telegram je jedini glasnik ruske vojske. Sve njihove poruke mogle bi doći u ruke Zapada", prenosi Jutarnji list.