Svijet

Haos u Njemačkoj: Policija nastavila ‘čistiti‘ rudarsko selo, aktivisti žestoko uzvratili

rudarsko selo policija u akciji u rudarskom selu u njemačkoj

Greta Thunberg osudila uklanjanje prosvjednika koji žele zaustaviti širenje rudnika ugljena
Njemačka policija nastavila je u nedjelju čistiti rudarsko selo Lützerath, poprišta sukoba policije i aktivista.

Njemački energetski div RWE otkupio je nekretnine i iselio stanovnike iz Lützeratha, koji je zaposjela grupa aktivista i pokušava spriječiti rušenje tog sela i kopanje lignita. Policijska akcija počela je u srijedu, a na tom području još je manji broj aktivista. Policajci su dizalicom pokušavali doći do aktivista koji su se popeli na drveće, rekao je glasnogovornik.

Krivične istrage

Policija je u nedjelju saopćila da je oko 70 policajaca povrijeđeno u operaciji, a većina njih tokom velikih protesta i sukoba u subotu. Ima povrijeđenih demonstranata, ali nije poznato koliko. Do sada je pokrenuto oko 150 krivičnih istraga protiv demonstranata.

U subotu je više hiljada ljudi protestovalo protiv deložacije i rušenja Lützeratha u susjednom selu Keyenberg, a među njima je bila švedska klimatska aktivistica Greta Thunberg.

Evropski energetski div RWE kani posve srušiti Luetzerath kako bi ispod njega rudario ugljen. Stanovnici su odavno otišli, no klimatski aktivisti počeli su proteste nakon odluke regionalnog suda u ponedjeljak kojom je potvrđena ranija odluka o pražnjenju sela čije zemljište i nekretnine sada pripadaju RWE-u.

Prodali nekretnine

RWE je u srijedu ujutro najavio početak rušenja naselja Luetzerath. Posljednji stanovnik to selo je napustio 2022. nakon što je bio primoran prodati svoju nekretninu RWE-u, piše Associated Press.

Krajem decembra, lokalni okrug u kojem je smješten Luetzerath izdao je opću naredbu da se evakuira selo. Riječ je o projektu što ga je ‘pogurala‘ vlada kako bi omogućila da Njemačka lakše prebrodi evropsku energetsku krizu. Njemačka u svojoj strategiji prelaska na čistije izvore energije planira prestati koristiti ugalj do 2030. Istovremeno preispituje svoju energetsku politiku nakon što je rat u Ukrajini ugrozio opskrbu energentima.