harris vs trump

Harris je poništila kartu za najveću pozornicu američke politike. Može li pobijediti Trumpa?

Harris bi također mogla dobiti podršku crnih glasača

Čisti se put potpredsjednice Kamale Harris da osigura predsjedničku nominaciju demokrata.
To bi na kraju moglo biti lakši dio. Najstrašniji izazov – poraz republikanskog kandidata Donalda Trumpa u novembru – tek dolazi. Njeno uzdizanje na vrh liste donijelo bi novu snagu demokratima, ali također razotkriva slabosti koje su manje zabrinjavale Bidena, piše BBC.

Prema nedavnim anketama, Harris malo zaostaje za bivšim predsjednikom – otprilike sličan položaj onom u kojem se gospodin Biden našao prije svoje historijske objave. Ali možda će biti više prostora da se ti brojevi pomaknu dok prelazimo s hipotetskog podudaranja na vrlo stvarno.

Barem na trenutak, demokrate imaju nalet energije nakon više od tri sedmice intenzivnih trzanja oko predsjednikove kondicije i sposobnosti da održi svoju kampanju.

Svi glavni potencijalni suparnici Harris za nominaciju podržali su je, kao i bivša predsjednica Zastupničkog doma Nancy Pelosi – koja je i dalje jedan od najutjecajnijih igrača u demokratskoj politici.

Još uvijek se čini da će ovo biti tijesna utrka u novembru - stanje koje odražava duboke stranačke rovove u američkoj politici i gađenje koje mnogi glasači imaju prema Trumpu kao kandidatu.

Potpredsjednikov primarni izazov – i prilika – bit će kapitalizirati ovu averziju prema Trumpu, privući centrističke glasače u ključnim državama koje se mijenjaju i osnažiti demokratsku bazu, koja je u proteklih nekoliko sedmica klizila prema očaju, kako bi odgovarala entuzijazmu mnogih na pravo drži za bivšeg predsjednika.

Resetiranje?

Ovaj obnovljeni osjećaj demokratskog predsjedničkog entuzijazma dolazi sa znakom dolara. Prema kampanji Harris, potpredsjednik je prikupio više od 80 miliona dolara (62 miliona funti) u novim donacijama u 24 sata od objave Bidena – najveći jednodnevni ukupni iznos od bilo kojeg kandidata u ovom izbornom ciklusu. To joj, zajedno s gotovo 100 miliona dolara koje nasljeđuje iz blagajne za prikupljanje sredstava Biden-Harris, daje čvrstu finansijsku osnovu za kampanju koja dolazi.

Harris, ako postane kandidatkinja, također će ublažiti jedan od najučinkovitijih napada koje su republikanci uputili protiv svog protivnika: njegovu dob.

Trumpova kampanja mjesecima je napadala Bidena zbog slabosti i lakoće zbunjivanja – karakteristike koje su za mnoge Amerikance ojačane nakon što je predsjednik prekinuo debatni nastup prije četiri sedmice.

Potpredsjednica, u dobi od 59 godina, bit će energičnija voditeljica kampanje i moći će jasnije zastupati svoju stranku. Također bi mogla okrenuti 78-godišnjeg Trumpa protiv njega jer bi on postao najstarija osoba ikada izabrana za predsjednika.

Harris bi također mogla dobiti podršku crnih glasača, za koje ankete pokazuju da su se posljednjih mjeseci udaljavali od Bidena. Ako to uspije kombinirati s većom podrškom drugih manjina i mlađih birača – pobjedničke koalicije Baracka Obame iz 2008. i 2012. – to bi joj moglo pomoći da se učvrsti protiv Trumpa u nekolicini promjenjivih država koje će odlučiti o ovogodišnjim izborima.

Njeno iskustvo tužiteljice također bi moglo uljepšati akreditacije otporne na kriminal. Dok je njen životopis u policiji bio prepreka kada se kandidirala za demokratsku predsjedničku nominaciju 2019. – i doveo do podrugljivih napada ljevice “Kamala je policajac” – mogao bi joj pomoći u kampanji protiv Trumpa.

Šta će se dogoditi nakon što je Biden odustao od utrke?

Potpredsjednica je također bila glavna osoba u administraciji za abortus, koji se pokazao kao jedno od najmoćnijih pitanja za motiviranje demokratske baze na nedavnim izborima. Biden je, nasuprot tome, ponekad nevoljko zagovarao to pitanje, spriječen prošlom evidencijom podržavanja nekih ograničenja procedure.

"Mislim da ona podsjeća žene iz predgrađa širom zemlje, posebno u državama na bojnom polju, na to što je u pitanju s reproduktivnim pravima", rekao je bivši njujorški kongresnik Steve Israel, koji je bio na čelu Odbora za demokratsku kongresnu kampanju, za BBC-ov podcast Americast.

Slabosti Harris

Uprkos svim Harrisinim potencijalnim snagama, postoji razlog zašto su neke demokrate u početku oklijevale gurnuti Bidena da se povuče, s obzirom na to da bi njegov protukandidat bio jasan nasljednik.

I uprkos tome što je izazvala demokratski entuzijazam po pitanju abortusa, dosje Harris kao potpredsjednice bio je mješovit. Na početku administracije dobila je zadatak riješiti temeljne uzroke migracijske krize na američko-meksičkoj granici. Niz pogrešnih koraka i pogrešnih izjava - uključujući nepristrasni intervju s voditeljem NBC Newsa Lesterom Holtom u junu 2021. - oštetilo je njin ugled i otvorilo je konzervativnim napadima.

Republikanci je već osuđuju kao predsjednikovu “graničnu caricu”, pokušavajući od nje napraviti lice onoga što su istraživanja javnog mnijenja otkrila kao nepopularnu imigrantsku politiku Bidenove administracije.

"Imigracija je slaba tačka za demokrate u tim područjima bojišta", rekao je Israel.

“Ovo je vrlo istaknuto pitanje za birače koji žive u tim predgrađima, pravedno ili nepošteno. Vjeruju da se našim imigracijskim sistemom ne upravlja dovoljno snažno.”

Trumpova kampanja također će pokušati okrenuti potpredsjedničinu tužilačku pozadinu protiv nje – kako isticanjem dosadašnjeg uspjeha bivšeg predsjednika u provođenju reforme kaznenog pravosuđa tako i napadanjem njenih prošlih odluka o tužilaštvu i uvjetnom puštanju na slobodu.

Još jedna njena ranjivost je prošlost kao kandidata. U svojoj kandidaturi za Senat 2016. suočila se samo sa simboličnim protivljenjem republikanaca u duboko demokratskoj Kaliforniji.

Njena jedina samostalna utrka za državnu dužnost – kandidatura za demokratsku predsjedničku nominaciju 2020. – završila je u ruševinama. Iako je rano napredovala, kombinacija neuspješnih intervjua, nedostatka jasno definirane vizije i loše vođene kampanje dovela ju je do toga da odustane čak i prije najranijih predizbora.

Prvi dojam

Možda je najveći izazov za Harris to što, za razliku od predsjednika, ona nije obnašalac dužnosti. Iako bi mogla imati priliku distancirati se od nekih nepopularnijih elemenata Bidenovog dosjea, ona također nema luksuz da bude poznata veličina među biračima.

Očekujte bijesan napor republikanaca da Harris prikažu kao previše neprovjerenu i previše rizičnu da bude predsjednica.

Potpredsjednica ima priliku u danima koji su pred nama ostaviti novi prvi dojam u američkoj javnosti. Ako posrne na vratima, to bi moglo otvoriti vrata proširenoj borbi za vlast koja se proteže do nacionalne konvencije demokrata krajem augusta. Mogli bi završiti tako da se stranka ujedini iza nekog drugog kandidata – ili da se raspadne.

Kao što su posljednje četiri sedmice pokazale, bogatstvo u utrci za Bijelu kuću može se brzo i trajno promijeniti. Harris je poništila svoju kartu za najveću pozornicu američke politike - sada mora pokazati da se može takmičiti.