agonija se nastavlja

HDZ i SNSD ostavili ‘u životu’ sporni Neškovićev zakon o Ustavnom sudu BiH

Sporni Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH koji je u proceduru uputio Želimir Nešković, delegat SDS-a u Domu naroda BiH, ipak se održao 'u životu'.

Naime, na današnjoj sjednici Doma naroda BiH, uprkos zahtjevu bošnjačkih delegata, na dnevnom redu se našao zakon koji je Nešković na prošloj sjednici povukao, a predsjedavajući Doma Dragan Čović obećao 'skinuti' s dnevnom reda.

Međutim, na Kolegiju prije same sjednice, Čović je upoznao članove Kolegija da nema poslovničku mogućnost da zakon skine s dnevnom reda, jer Poslovnik ne precizira kako se s dnevnom reda povlači zakon koji je u proceduru upućen po hitnom postupku, kao što je slučaj s Neškovićevim prijedlogom.

Naime, kako je Čović objasnio, zakon se s dnevnom reda može skinuti 24 sata prije početka sjednice, a u ovom slučaju, riječ je o nastavku sjednice i o već usvojenom dnevnom redu.

Čovića je u tom stavu podržao i član Kolegija Nikola Špirić (SNSD), dok je protiv bio Kemal Ademović (NiP) koji je ocijenio da je, s obzirom na Neškovićev zahtjev, tačku ipak moguće bilo skinuti s dnevnom reda, pa je on to plastično pojasnio riječima 'ne možete se razvesti prije nego se vjenčate'.

Šefik Džaferović (SDA), predsjednik Kluba Bošnjaka u Domu naroda BiH, priznao je da Poslovnik nije precizirao do kraja skidanje s dnevnom reda zakona koji je upućen u proceduru po hitnom postupku, međutim, on se pozvao na odredbu Poslovnika koja predviđa da se zaključkom mogu riješiti pitanja koja nisu regulisana Poslovnikom te je u tom pravcu svih pet delegata iz bošnjačkog Kluba potpisalo zaključak kojim traže skidanje spornog zakona s dnevnog reda.

No, taj prijedlog nije podržala većina delegata iz klubova hrvatskog i srpskog naroda.

Jasno je da su na ovaj način, ipak, HDZ i SNSD, a podržao ih je i sam Nešković iz SDS-a koji je ranije povukao svoj zakon, ostavili sporni zakon u proceduri.

Jer, uprkos odbijanju hitne i skraćene procedure, zakon će ići u redovnu proceduru. To znači da će se sad o ovom zakonu očitovati Ustavnopravna komisija Doma naroda BiH. Naravno, ako se bude poštovao Ustav BiH, u kojem jasno stoji da se zakon može mijenjati samo način izbora stranih sudija u Ustavnom sudu BiH, Neškovićev prijedlog će već na prvoj sjednici dobiti negativno mišljenja Ustavnopravne komisije, jer on svojim prijedlogom traži, između ostalog, izbacivanje stranih sudija iz Ustavnog suda BiH.

Dakle, procedure su takve da će se agonija blokada vezano za ovaj zakon nastaviti i dalje.