Svijet

HIMARS je natjerao Ruse na očajničke poteze: Da li su napravili preokret i pobijedili moćne američke sisteme?

Ukrajinske kopnene snage iskorištavaju svo oružje koje su isporučile zemlje saveznice, uključujući HIMARS (konkretno osiguran od strane SAD-a). No, budući da se HIMARS pokazao kao najveća prijetnja Rusiji na terenu, ruska vojska navodno traži načine da se suprotstavi ovom lanseru projektila velikog kapaciteta.

Prije otprilike dva dana Ukrajina je gađala različite regije u Hersonu kako bi potisnula ruske snage. Uz pomoć HIMARS-a pogođena je ruska baza u Čornobaivki, piše ukrajinski portal Obozrevatel. Ukrajinske snage također su koristile HIMARS da gađaju skladište streljiva u Berislavu.

"Rezultati vatrene kontrole glavnih prometnih pravaca na okupiranim područjima pokazuju da je kretanje željezničkim mostom preko rijeke Dnjepar nemoguće", izvijestilo je zapovjedništvo operacije Jug.

S druge strane, ruski ministar odbrane Sergej Šojgu tvrdi da su uništili HIMARS. No, Pentagon je u utorak rekao da su te tvrdnje lažne.

"Svjesni smo ovih najnovijih tvrdnji ministra Šojgua i one su ponovno očito lažne", rekao je Todd Breasseale, vršitelj dužnosti glasnogovornika Pentagona.

“Međutim, ono što se događa je da Ukrajinci koriste s razornom tačnošću i učinkovitošću, svaki od potpuno obračunatih preciznih raketnih sistema koje su im SAD, i naši saveznici i partneri dali za odbranu od ruske brutalne, kriminalne invazije”, Breasseale dodao.

Reuters primjećuje da Rusija "redovito tvrdi" da je pogodila HIMARS-e, ali nema dokaza.

Međutim, dok se ruski mediji nastavljaju maskirati lažnim tvrdnjama, njihova vojska navodno traži načine da odvrati napade HIMARS-a.

EurAsian Times razgovarao je sa stručnjakom za odbranu Girishom Lingannom kako bi istražio kako Rusija pokušava pronaći načine odbrane od HIMARS-a. Linganna je rekao da za sada koriste piramidalne radarske deflektore i pokušavaju vidjeti kako će se ponašati protiv HIMARS-a.

“U Ukrajini, izvještaji sugeriraju da trupe koriste navođeni MLRS koji dodaje korištenje GPS koordinata cilja i inercijalnog navigacijskog sistema. To je uništilo Ruse u Hersonu, koji su pokušali svoje zalihe premjestiti bliže civilnim središtima. Ovo precizno ciljanje u urbanom okruženju je ono gdje HIMARS blista.”

“Postavili su piramidalne radarske deflektore. Iako ukrajinski vojnici golim okom mogu uočiti svoje mete, raketni sistem pomoću radara i satelitskih snimaka (također pomoću specijaliziranih radara) po svojoj konstrukciji ne može locirati metu. Sistem vidi cijelu dionicu kao jednu ravnu površinu. Rusi iskorištavaju tehničku grešku u načinu na koji HIMARS radi kako bi zaštitili svoju opskrbnu liniju. “

Radarski deflektori ili kutni deflektori općenito se koriste za zavaravanje radarski vođenih projektila. Ruske snage su navodno rasporedile svoje deflektore oko mosta Antonivsky i željezničkog mosta u Hersonu.

Britansko Ministarstvo odbrane potvrdilo je ove navode i reklo da ih Rusija postavlja "u vodu" kako bi izbjegla otkrivanje.

“Radarski reflektori [deflektori] se vjerovatno koriste za skrivanje mosta od sintetičkih radarskih slika i moguće opreme za ciljanje projektila. “To će vrlo vjerovatno utjecati na logističku opskrbu ruske vojske i izvršiti pritisak na elemente borbene podrške ruske vojske”, stoji u procjeni odbrane.

"Ovo naglašava prijetnju koju Rusija osjeća zbog povećanog dometa i preciznosti sistema koje isporučuje Zapad."

HIMARS

Međutim, Linganna je rekao da se napori Rusije čine besmislenim budući da HIMARS nisu radarski vođeni sistemi.

“GMLRS koristi GPS koordinate cilja i svoj inercijski navigacijski sistem. GPS koordinate se dobivaju pomoću podataka iz drugih izvora, poput satelita. Sateliti koriste radar za odabir GPS koordinata. U HIMARS-u, kakav se koristi u Ukrajini, projektil nema radar, ali sistemi koji prenose GPS na GMLRS koriste radar za pronalaženje koordinata cilja.”

Uz to, Rusija još uvijek nema oblik odbrane od visokopreciznih HIMARS-a. Stoga je u ovom trenutku HIMARS postao ultimativno oružje za Ukrajinu u preokretu rata.

"HIMARS, zajedno s GMLR-ovima, postižu izvanrednu preciznost udara", rekao je Konstantinos Grivas, koji predaje napredne oružane sisteme na Hellenic Army Academy.

“Rusi nemaju ništa ekvivalentno jer su ove sisteme razvili Amerikanci kao neku vrstu snajperske artiljerije za korištenje u teškim okruženjima poput Falluje [u Iraku], gdje ste morali pogoditi metu tačno jer je bila okružena civilima.”

"Ako postoji zgrada iz koje primate vatru unutar urbanog okruženja, ciljate na tu zgradu s udaljenosti do 80 km i unutar nekoliko minuta nakon primanja vatre ispuštate raketu na predmetnu zgradu."