Baraž, baraž...

Historija jedne propasti: Trenutak kad su Zmajevi bili na vrhu, pa dotakli dno

S obzirom da je ostalo još tačno mjesec dana do početka polufinalne utakmice baraža sa Ukrajinom, ne škodi da se prisjetimo i prvog baraža Bosne i Hercegovine i historiji protiv Portugala.

Kvalifikacioni ciklus Bosne i Hercegovine za plasman na Svjetsko prvenstvo u Južnoafričkoj Republici je prošao odlično jer su “Zmajevi” tokom istog ostvarili neke velike i historijske pobjede.

Pamti se tako i dalje herojska borba u Mursiji protiv Španije kada je jedan jedini gol Davida Ville u 58. minuti donio pobjedu “Crvenoj furiji”, razbijanje Estonije sa 7:0 pred domaćom publikom na “Bilinom polju”, te dvostruki trijumfi nad selekcijom Belgije za koju su nastupala renomirana imena u timu poput Thomasa Vermaalena, Marouanane Fellainija, Edena Hazara, Axela Vinzela i naravno Vincenta Kompanya, piše Meridian bet.

Bosna i Hercegovina, koju je tokom kompletnih kvalifikacija sa klupe vodio legendarni Miroslav “Ćiro” Blažević je na kraju u svojoj grupi uprkos vrhunskim rezultatima završila kao drugoplasirani tim.

Na svom kontu su imali ukupno 19 bodova, postigli su 25, a primili 12 golova i iza sebe ostavili redom Tursku, Belgiju, Estoniju i Jermeniju.

Jedina nesreća za Bosnu i Hercegovinu je bila ta što su pored nabrojanih reprezentacija u grupi za rivala imali na kraju osvajača Svjetskog prvenstva u Južnoafričkoj Republici, odnosno Španiju koja je sa svih 10 pobjeda i 30 bodova obezbijedila direktan plasman Mundijal.

Naravno, Bosna i Hercegovina je osvajanjem drugog mjesta izborila svoju drugu šansu za plasman na Svjetsko prvenstvo i to putem baraža gdje su “Zmajevi” voljom žrijeba za rivala dobili fantastičnu ekipu Portugala.

Prva utakmica se shodno činjenici da je Portugal bio u privilegovanom šeširu igrala na njihovom terenu “Stadiona svjetlosti” i to 14. novembra 2009. godine od 20.30h.

Veliko je uzbuđenje vladalo i pozitivna atmosfera oko i u reprezentaciji pred polazak u Portugal te se osjećao pozitivan pritisak kod fudbalera.

Ipak, nije sve moglo proći bez sitnih problema, pa je tada selektor Blažević nekoliko dana pred putovanje u Lisabon istakao kako je nezadovoljan podrškom najviših organa vlasti, nakon čega se takođe osvrnuo i na predstojeći meč protiv Portugala.

“Obećali su iz Vlade da će nam platiti avion za Portugal. Još ga uvijek nisu platili. Pa ‘oćete li više platit’ ili nećete? Nije da nam to treba. Ali treba nam njihova gesta. Ona bi nam puno značila, mojim momcima, kad bi znali da je taj vitalni dio države uz nas” – kazao je tada popularni “Ćiro” i dodao:

“Igrači su i previše galvanizovani, stalno pitaju ‘kada će ta subota?’. Moram smanjivati tenzije umjesto da ih pojačavam. Zašto? Zato da iskažemo ono što imamo, ono u čemu smo najjači, a to su fudbalska lopovština, vic, štos…, ono što je naš čovjek uvijek morao imati da bi preživio”.

Poslije okupljanja, turbulencija oko toga da li će Vlada uplatiti avionsku kartu za nacionalni tim i ostalih peripetija, Bosna i Hercegovina je stigla u Portugal te krenula sa finalnim pripremama za prvu utakmicu odlučujućeg baražnog dvomeča.

Došlo je i veče za početak meča, glavni sudija Martin Etkinson je izdahom u zviždaljku dao znak za početak istog gdje je opravdano reći da je sreća bila u potpunosti na strani Portugala.

Uvodne minute susreta su bile provedene u odmjeravanju i mjerkanju obje ekipe, da bi monotonija bila razbijanja kada je Portugal poslije sjajnog centaršuta Nanija u 31. minuti nakon kog je uslijedio udarac glavom Brune Alvesa došao do prednosti od 1:0.

Ovaj pogodak nije obeshrabrio Bosnu i Hercegovinu koja je krenula u potragu za izjednačujućim golom, ali prosto i jednostavno lopta nikako nije htjela u mrežu i to uprkos sjajnim šansama Sejada Salihovića, Vedada Ibiševića i prečke Senijada Ibričića zbog čega se na odmor otišlo sa minimalnim vodstvom domaćeg tima.

Poslije odmora su fudbaleri Bosne i Hercegovine izašli puno i borbenog duha, željni tog gola kog su mora se priznati itekako bili zaslužili.

Nastavili su sa pritiskom na zadnju liniju Portugala koji se umalo isplatio kada je Edin Džeko poslije solo prodora na lijevoj strani u 76. minutu pogodio spoljni dio mreže.

Ipak, najbolja prilika za “Zmajeve” je došla u 89. minutu kada je Miralem Pjanić ubacio sa desne strane i Džeko glavom pogodio prvo prečku da bi poslije odbijanca udarac Zlatana Muslimovića zatresao desnu stativu portugalskog gola, ali na nesreću BiH pogotka nije bilo i time je susret završen sa 1:0 za Portugal.

Poslije posljednjeg Etkinsovog sudijskog zvižduka se pored bolnog ukusa poraza stekao i utisak da je Bosna i Hercegovina oštećena odlukama glavnog arbitra, jer su iste dovele do toga da tri veoma važna reprezentativca u vidu Elvira RahimićaEmira Spahića i Samira Muratovića moraju propustiti revanš susret u Zenici zbog akumuliranih žutih kartona.

Entuzijazam uprkos nedaćama iz Lisabona nije ni sekunde jenjavao, pa je samim tim Bosna i Hercegovina bila spremna da četiri dana kasnije na prepunom “Bilinom polju” ugosti Portugal u potrazi za pozitivnim rezultatom i pokušajem da se izbori prvo veliko takmičenje u istoriji reprezentacije.

I tako je u Zenici ponovo od samog početka uslijedila jedna rovovska bitka sa dosta duela na sredini terena i bez neke lepršave igre na obje strane.

Shodno samom ritmu meču, oko 56. minute je uslijedio jedan rikošet na centralnom dijelu igrališta iz kog su Portugalci uspjeli da izmigolje loptu u svoj posjed.

Lopta je uz malo sreće stigla do Simaa Sambrose koji je vidio slobodnog Raula Meirelesa na desnoj strani šesnaesterca nakon čega je je on preciznim udarcem u donji desni ugao Kenana Hasagića postigao gol za 1:0.

Uslijedila je poslije gola Meirelesa svrsishodno defanzivno zatvaranje utakmice od strane Portugala, a sigurno Bosni i Hercegovini nije pomogla ni činjenica da je 77. minutu Salihović dobio drugi žuti karton zbog prigovora čime su “Zmajevi” do kraja susreta ostali sa igračem manje.

Iako je Bosna i Hercegovina uz gromoglasnu i srčanu podršku sa tribina do posljednje sekunde pokušavala preokrenuti tok meča i anulirati prednost Portugala, zaista je bilo teško očekivati da uz igrača manje i ukupno 2:0 zaostatka i kada se gol u gostima još važio dođe do pozitivnog ishoda.