borsa italiana

Historija još ne pamti: Službenici milanske berze stupili u štrajk

Službenici su, mašući zastavama, demonstrirali u četvrtak ispred milanske berze dok su organizirali historijski štrajk u znak protesta protiv načina na koji njome upravlja vlasnik Euronext.

Sindikati su zakazali pauzu od dva sata, od 15.30. do 17.30, ali je Euronext saopćio kako očekuje da neće biti poremećaja u trgovanju na Borsa Italiana, milanskoj berzi.

Sindikati su optužili Euronext za "konstantno, sistematsko i sveukupno dezinvestiranje iz Italije".

Euronext – koji takođe upravlja berzama u Amsterdamu, Briselu, Dublinu, Lisabonu, Oslu i Parizu – dovršio je kupovinu italijanske berze u aprilu 2021.

To je simboličan štrajk - izjavio je Giovanni Costantini, sindikalni predstavnik Monte Titolija, dijela berze koja pomaže u upravljanju ogromnim javnim dugom Italije.

"Ne želimo da stvaramo neugodnosti običnim ljudima ili finansijskoj zajednici, ali ne možemo ovako dalje", kazao je on Reutersu.

Na demonstracijama ispred zgrade bilo je između 50 i 60 ljudi, ali sindikati tvrde da su i drugi članovi prestali s radom i pridružili se akciji. U milanskoj berzi ima ukupno oko 700 zaposlenih.

Lando Sileoni, generalni sekretar bankarskog sindikata Fabi, kazao je da je gubitak strateške autonomije za Borsa Italiana najvažnija od četiri pritužbe zbog kojih je štrajk pokrenut.

Euronext je danas odbio komentirati, ali je prošle sedmice, kada je štrajk sazvan, saopćio da je otvorio više od 100 radnih mjesta u Italiji tokom prošle godine i uložio velika sredstva u obuku i bonuse radnika.

Predsjednica Borsa Italiana Claudia Parzani branila je vlasništvo Euronexta, rekavši ove sedmice da je ono povećalo zaposlenost i bogatstvo, te nadgledalo nadogradnju tehnologije.

Sindikati očekuju da će se vratiti za pregovarački sto nakon sastanka koji je ministar industrije Adolfo Urso sa njima zakazao za 3. juli, prenosi Reuters.