Ekonomija

Historijski dogovor stupio na snagu: Je li došao kraj jeftinom gorivu

Od danas počinje da važi dogovor zemalja članica OPEC+, oko smanjenja proizvodnje nafte. Naftaši željno iščekuju da li to značiti i povećanje cijena. Odnosno, bar, prestanak kolapsa cijena.

Najveći proizvođači sirove nafte uspjeli su postići dogovor prije petnaest dana da smanje proizvodnju kako bi podstakli njenu cijenu, a koja je zbog prekomjernih količina došla na nezapamćeno nizak nivo.

Poslije četiri dana polemike, Organizacija zemalja izvoznica nafte, Rusija i drugi proizvođači, koji čine grupu OPEC+, saglasili su se da smanje proizvodnju za 9,7 miliona barela dnevno, što je oko 10% svjetske ponude, a kako bi podržali cijene "crnog zlata". Postignut je dogovor o smanjenju proizvodnje nafte za dva mjeseca, počevši od 1. maja.

I to je, složili su su najveći igrači na svjetskom tržištu derivata, nesumnjivo dobra vijest za globalnu naftnu industriju koja je je prethodnih nekoliko mjeseci  bila na udaru. Cijena barela je, naime, početkom godine, koštala i više od 60 dolara.

Međutim, ta nada bila je kratkog daha jer se i pored vijesti o dogovoru, cijena nafte prethodnih dana stropoštala se u jednom trenutku na minus 38 dolara. Loše vijesti su se zatim nizale, brojne naftne kompanije proglašavale bankrot, a u međuvremenu tankeri lutaju morem jer nemaju gdje s naftom.

Predsjednici Rusije i SAD Vladimir Putin i Donald Trump, i saudijski kralj Salman podržali su postignuti sporazum članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njihovih saveznica o postepenom smanjenju proizvodnje nafte.

Trump je pohvalio sporazum i poručio da će se, zahvaljujući tome, sačuvati radna mjesta u energetskoj industriji u SAD.

„Ovo će spasiti stotine hiljada radnih mjesta u oblasti energetike u SAD-u“, rekao je Trump.

Zbog kolapsa nafte na svjetskom tržištu pada i cijena njenih derivata, brojne naftne kompanije podnose zahtjeve za bankrot, a i kod nas je primijetan pad cijene goriva.