Francuskoj vladi večeras je izglasano historijsko nepovjerenje, što se ne pamti u posljednjih 60 godina, ali Michel Barnier je hodao po političkoj žici otkako je imenovan premijerom u julu.
Ovaj 73-godišnji bivši pregovarač za Brexit dobio je posao nakon dva mjeseca političke neizvjesnosti u Francuskoj, izazvane neuvjerljivim prijevremenim parlamentarnim izborima na kojima nijedna stranka nije osvojila dovoljno mjesta da sama vlada.
Barnier je stoga bio zadužen za podijeljenu Narodnu skupštinu, prenosi Sky News.
Ove je sedmice odlučio iskoristiti posebne ovlasti kako bi usvojio dio nepopularnog budžeta bez konačnog glasanja u parlamentu, gdje nije imao većinsku podršku.
Ta je odluka razljutila ljevičarski savez Novi narodni front (NFP) i krajnje desni Nacionalni skup (RN) Marine Le Pen. Obje grupacije, koje imaju većinu u skupštini, podnijele zahtjeve za izglasavanjem nepovjerenja Vladi.
Francuski zastupnici glasali su sa 331 od ukupno 574 za njegovo svrgavanje, a ljevica i krajnja desnica ujedinile su se kako bi srušile vladu.
A povratak političkog haosa u Francuskoj posebno je teško pogodio dionice njenih banaka i troškove državnog zaduživanja posljednjih dana. Zbog doba dana jedina moguća tržišna reakcija bila je u euru.
Jedinstvena valuta smanjila je vriejdnost u odnosu na dolar i funtu kada su objavljeni rezultati parlamentarnog glasanja.
Svaki nagovještaj kaosa, ulagači bi mogli shvatiti kao dokaz da je možda jedini izlaz iz političkog ćorsokaka da predsjednik Emmanuel Macron okonča svoj mandat dvije i po godine ranije.
Macron je najavio da će se obratit naciji u četvrtak navečer nakon što je vlada srušena izglasavanjem nepovjerenja.
Održat će televizijski govor u 19 sati po lokalnom vremenu, prema objavi predsjedničke palače.