S Wall Streetom u panici i uznemirenim saveznicima širom svijeta, globalne posljedice širokog trgovinskog rata predsjednika Donalda Trumpa nastavljaju da se povećavaju. Ali najbogatije kompanije na svijetu mogle bi vidjeti neke pozitivne strane - ovisno o tome kako Trump pregovara, piše Politico.
Od prodaje TikToka, preko poreza na digitalne usluge, do dosadne evropske antimonopolske akcije protiv "divljaka" iz Silicijumske doline, tehnološki problemi su odjednom postali potencijalna moneta u Trumpovoj borbi protiv tarifa. A rukovodioci iz Silicijumske doline, koji su nedavno bili u prijatnom raspoloženju sa predsjednikom, nadaju se da će ih njegova administracija braniti od stranih propisa i poreza.
Dakle, dok zemlje pregovaraju o ublažavanju carina, suočene su sa pitanjem: Šta tačno Tramp želi? I da li bi trebali smanjiti svoje zakone kako bi ga učinili sretnim? Sve ovisi o tome da li Trump ima koherentan plan, rekao je Michael Froman, predsjednik Vijeća za vanjske odnose, za podcast Politico Tech.
„Morate biti u mogućnosti da izložite drugim zemljama, za druga tržišta šta želite da promijene, ili da urade, kako bi smanjili carine, riješili se carina“, rekao je Froman, bivši američki trgovinski predstavnik za vrijeme predsjednika Baracka Obame, i dodao: “I do sada, administracija to nije detaljno izložila.”
Trump je u srijedu stajao u Rose Gardenu i proglasio carinu od 10 posto za sve zemlje. Zatim je uveo dodatne carine za trgovinske partnere za koje je rekao da nepravedno tretiraju SAD, uključujući Evropsku uniju, Kinu i Tajvan.