analiza

Hoće li Borjana Krišto bez osigurane većine predložiti kandidata za ministra sigurnosti i rizikovati da ona mora podnijeti ostavku

Ako Predstavnički dom ne potvrdi odluku o imenovanju ministra sigurnosti, Krišto je dužna, u roku ne dužem od osam dana, imenovati drugu osobu na to mjesto

Informacija da je Borjani Krišto, predsjedavajućoj Predstavničkog doma PSBiH dostavljeno ime Gorana Selaka, predsjednika SPS, kao kandidata za budućeg ministra sigurnosti BiH, sada otvara pitanje hoće li Selak biti i imenovan za ministra sigurnosti.

Prije svega, to imenovanje mora se posmatrati u kontekstu raspada koalicije na državnom nivou, a koju čine stranke "Trojke" i SNSD.

Imajući u vidu da je "Trojka" pokrenula proces izbacivanja SNSD-a iz vlasti, ukoliko ustraju u svom naumu, jasno je da oni neće glasati za Selaka, koji je prijedlog SNSD-a, a kada prijedlog dođe pred Predstavnički dom PSBiH, koji mora potvrditi imenovanje svakog od ministara u Vijeću ministara BiH. Odnosno kako kompletan saziv Vijeća ministara, tako i imenovanje svakog pojedinačnog ministra.

Otvorene brojne mogućnosti

Teško je očekivati da će Selak dobiti i podršku ukupno 11 poslanika SDA i DF-a, izuzev ukoliko se SDA odluči ući u vlast s SNSD-om i HDZ-om, a o čemu se sve glasnije govori, uprkos tome što je SDA nedavno takvu mogućnost odbacila.

Imenovanje Selaka vjerovatno neće dobiti ni podršku opozicije iz RS, koja pretenduje na ulazak u vlast, kao ni od mješovitog kluba NES-Naprijed.

Prema sadašnjoj konstelaciji odnosa, za Selaka bi mogli biti sigurni glasovi SNSD-a i HDZ BiH.

Na glasanju o imenovanju Gorana Selaka u potpunosti će se razotkriti karte

No, sigurno je da Krišto i HDZ BiH, kao ni SNSD, neće rizikovati i u proceduru upućivati prijedlog za imenovanje ministra dok ne osiguraju većinu da on bude i izglasan.

Jer, ako Predstavnički dom ne potvrdi odluku predsjedavajuće Vijeća ministara o imenovanju ministra ili zamjenika ministra, Krišto je dužna u roku ne dužem od osam dana imenovati drugu osobu na to mjesto i takvu odluku dostaviti na potvrdu Predstavničkom domu, ili podnijeti ostavku. To propisuje Zakon o Vijeću ministara BiH, pa HDZ BiH neće sigurno dozvoliti da na imenovanju ministra sigurnosti rizikuju da Krišto eventualno dođe u situaciju da podnese ostavku.

Vjerovatno će se upravo na glasanju o imenovanju Selaka u potpunosti razotkriti karte i skinuti maske svih aktera na uzburkanoj bh. političkoj sceni i da će taj moment biti presudan u budućem preslagivanju vlasti na državnom nivou.

A, prema Zakonu o Vijeću ministara BiH, Borjana Krišto u što kraćem roku prijedlog za imenovanje ministra sigurnosti mora uputiti Komisiji za pripremu izbora Vijeća ministara BiH koju čine po jedan predstavnik svake političke stranke, koalicije, liste nezavisnih kandidata, kao i svi nezavisni kandidati koji su nosioci poslaničkih mandata u Predstavničkom domu PSBiH.

Naime, Zakon o Vijeću ministara BiH propisuje da u slučaju da ministar podnese ostavku, kao što je učinio Nenad Nešić, bivši ministar sigurnosti osumnjičen za korupciju, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH imenuje njegovog nasljednika najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja njegove ostavke.

Nešić je ostavku podnio 23. januara i propisani rok za Krišto je već istekao, pa se očekuje da ona u pravcu imenovanja novog ministra djeluje što prije i prijedlog uputi Komisiji.

Ukoliko Krišto uputi Komisiji prijedlog da se imenuje Selak, onda će Komisija razmatrati sve informacije i obaviti intervju s njim o podobnosti za obavljanje ove funkcije.

Zadatak Komisije i sigurnosne provjere

Komisija odlučuje o tome da li preporučuje Domu potvrdu izbora kandidata. Preporuka Komisije za pripremu izbora Vijeća ministara BiH, u kojoj se navodi broj glasova ''protiv'' i obrazloženje uz takve glasove, nije obavezujuća za Dom.

Također, neophodno je da se izvrše sigurnosne i druge provjere za budućeg ministra koje vrši Državna agencija za istrage i zaštitu, a po potrebi i obavještajno-sigurnosna agencija.

Podsjećamo, tek nakon hapšenja Nenada Nešića ustanovljeno je da je SIPA ograničena kod provjera kandidata za ministre i da ne može vršiti "dubinske" provjere kandidata, nego isključivo provjerava informacije koje kandidat navede u obrascu Centralne izborne komisije.

To je konstatirala i Komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma PSBiH kada je nedavno od SIPA-e tražila informacije o tome kako je Nešić prošao provjere i dobio "zeleno svjetlo" 2023. godine da bude ministar sigurnosti, uprkos tome što je istraga protiv njega vođena od 2019. godine.

Za sada je u pogledu novih imenovanja i smjena na pozicijama na državnom nivou sve neizvjesno, osim toga da nas očekuje još turbulentniji period, jer situacija se iz dana u dan "zahuktava" i nakon direktnog miješanja Aleksandra Vučića, predsjednika Srbije u "preslagivanju" parlamentarne većine, samo je pitanje ko i u ime koga i čijeg interesa će se oglasiti u narednim danima ili iz neke od susjednih zemalja ili iz međunarodne zajednice.